Grzegorz Ciechowski
Grzegorz Zbigniew Ciechowski (ur. 29 sierpnia 1957 w Tczewie, zm. 22 grudnia 2001 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, autor tekstów, lider i wokalista zespołu Republika, który działalność artystyczną zaczynał w toruńskim klubie studenckim "Od Nowa" w 1980.
Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Pisał również teksty innym wykonawcom m.in. zespołowi Lady Pank ("Zostawcie Titanica") oraz Justynie Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik).
Wczesne lata
Urodził się 29 sierpnia 1957 w Tczewie. Był drugim z trojga dzieci Zbigniewa – prezesa tamtejszej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej i Heleny Omernik. Miał siostry Aleksandrę i Małgorzatę. W Tczewie uczęszczał do szkoły podstawowej, w 1972 rozpoczął naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie, w którym w 1976 złożył egzamin dojrzałości.
W latach szkolnych rozwijał swoje zainteresowania muzyczne i literackie; grał na flecie i pianinie, występował – jako flecista – w chórze i w zespołach Nocny Pociąg, a od 1976 w Jazz Formation. Pisał wiersze, zbierał płyty, ćwiczył też kulturystykę. Na studia wybrał się do Torunia na polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Tam też wydał tom wierszy oraz zaczął karierę muzyczną.
Kariera
W 1979 dołączył do zespołu Res Publica, prowadzonego przez Jana Castora, szybko został jego liderem, napisał sam większość utworów grupy, która od 1980 przyjęła nazwę Republika.
Zespół Republika zaczął publiczne występy jesienią 1981 w Toruniu, a wiosną 1982 pojawił się w Warszawie. Proponował nowe, ostre brzmienie, oryginalne teksty oraz czarno-biały styl wizualny. Utwory Republiki odbierano jako inteligentne spojrzenie na sytuację jednostki w odhumanizowanym społeczeństwie. Pierwsze nagrania to największe przeboje zespołu: "Kombinat", "Gadające głowy", "Sexy Doll", "Układ sił", "Telefony" i "Biała flaga".
We wrześniu 1982 zespół nagrał pierwszą płytę długogrającą Nowe sytuacje, która została wydana w marcu 1983. Wszystkie 10 utworów napisał Grzegorz Ciechowski i były to tylko nowe piosenki. Zespół nagrał też anglojęzyczną wersję albumu, która ukazała się rok później w Wielkiej Brytanii jako 1984. W tym samym roku Republika wystąpiła na festiwalu w Roskilde w Danii, śpiewając po polsku i po angielsku. Ciechowski jako jeden z pierwszych w polskim show-biznesie zaczął stosować kontrowersję, jako sposób na promocję zespołu i swej osoby. Między innymi wyreżyserował reportaż radiowy prezentujący go jako gwiazdę rocka.
Przez rok zespół przygotowywał materiał na nową płytę, która pojawiła się w listopadzie 1984 pod tytułem Nieustanne tango. Znalazły się na niej przeboje: "Obcy astronom", "Zróbmy to (teraz)", "Poranna wiadomość" i piosenka tytułowa. W następnych latach nagrali jeszcze kilka utworów, takich jak "Ciało", "Klatka", "Sam na linie" i "Moja krew". W 1986 zakończyli działalności, a Ciechowski zaczął występować jako "Obywatel G.C.". W 1987 wydał pierwszy solowy album, również zatytułowany Obywatel G.C.. Rok później wydał kolejny album pt. Tak! Tak!, na którym znalazły się przeboje "Nie pytaj o Polskę" i "Tak… tak… to ja". W sierpniu 1988 wystąpił na festiwalu w Sopocie. Jego muzyka była bardziej osobista i łagodniejsza, a brzmienie bardziej oparte na instrumentach klawiszowych i mniej oryginalne niż wcześniej. Muzyk wyraźnie wzbogacił instrumentarium, grał m.in. na pianie Fendera i organach Hammonda. W 1989 wydał muzykę do filmu Stan strachu.
W 1990 powrócił do śpiewania z zespołem Republika, pierwszy koncert po zjednoczeniu zagrali w Opolu. Po fali koncertów wydali nowy album pt. 1991, który promowali utworem "Lawa". Następnie wydali płytę pt. Siódma pieczęć, będącą składanką starych nagrań i koncert akustyczny. W tym czasie Ciechowski nagrał również solowy album pt. Obywatel świata i stworzył muzykę filmową do niemieckiego serialu Schloss Pompon Rouge. W 1991 Roland Rowiński napisał scenariusz do filmu Obywatel świata na podstawie noweli Ciechowskiego.
Od połowy lat 90. Ciechowski powoli stabilizował swoje życie osobiste i karierę muzyczną. Wydał składankową płytę solową pt. Selekcja i tom wierszy Wokół niej, a z zespołem nagrał płytę pt. Republika marzeń. W 1996 pod nazwą "Grzegorz z Ciechowa" wydał płytę pt. OjDADAna z muzyką nawiązującą do polskiego folkloru, zawierającą m.in. utwór "Piejo kury, piejo".
Udzielał się też jako producent płytowy. Współpracował nad albumami m.in. Kayah, Kasi Kowalskiej, Justyny Steczkowskiej, Marcina Rozynka, Krzysztofa Antkowiaka i Katarzyny Groniec.
W 1998 została wydana przedostatnia płyta Republiki pt. Masakra, zawierająca przeboje, takie jak "Mamona", "Raz na milion lat" czy "Odchodząc". Później ukazały się tylko wznowienia dawnych nagrań oraz muzyka Ciechowskiego do filmu Wiedźmin (2001). Nagrania do nowej płyty grupy przerwała niespodziewana śmierć Ciechowskiego. Kilka gotowych piosenek, w tym "Śmierć na pięć", wydano w następnym roku na płycie pt. Republika. Zespół zakończył działalność koncertem o nazwie "Kombinat", który odbył się w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej 16 marca 2002.
Archiwalne nagrania Ciechowskiego i grupy Republika ukazały się po jego śmierci w kilku obszernych wydawnictwach płytowych. Album z koncertem zespołu, zarejestrowanym w 1998 w studiu Programu Trzeciego, dołączono 7 listopada 2007 do dziennika "Rzeczpospolita". Od kilku lat odbywają się w Tczewie festiwale jego muzyki In memoriam. Toruń przyznaje nagrodę artystyczną jego imienia.
Pod koniec lata 2007 przygotowano książkę o Obywatelu G.C. pt. "Grzegorz Ciechowski 1957–2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa", którą zredagował jego szkolny kolega, poseł Jan Kulas. Książka ukazała się w 50. urodziny muzyka.