Kayah
Kayah, właśc. Katarzyna Magda Rooijens z domu Szczot (ur. 5 listopada 1967 w Warszawie) – polska wokalistka, autorka tekstów, producentka muzyczna, prezenterka radiowa i osobowość telewizyjna. Członkini Rady Polskiej Fundacji Muzycznej. Założycielka wytwórni płytowej Kayax.
Debiutowała fonograficznie w 1988 singlem "Córeczko", za który otrzymała nagrodę specjalną Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Następnie wydała pierwszy album studyjny, zatytułowany po prostu Kayah (1988), który doczekał się również anglojęzycznej wersji z 1991. Ogólnopolską rozpoznawalność zyskała po wydaniu kolejnego albumu pt. Kamień z 1995, który był jej pierwszym, w pełni autorskim wydawnictwem. W kolejnych latach wydała jeszcze jedenaście albumów: Zebra (1997), Kayah i Bregović (1999, nagrany z Goranem Bregoviciem), JakaJaKayah (2000), Stereo typ (2003), The Best & The Rest (2005), MTV Unplugged (2007), Skała (2009), Panienki z temperamentem (2010, z Renatą Przemyk), Kayah & Royal Quartet (2010, z Royal String Quartet), Transoriental Orchestra (2013) i Gdy pada śnieg (2016). Do jej największych przebojów należą piosenki, takie jak "Fleciki", "Na językach", "Supermenka", "Śpij kochanie, śpij", "Prawy do lewego", "Testosteron", "Prócz ciebie, nic", "Za późno" i "Po co". Trzy wydane przez nią płyty dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. Za sprzedaż albumów i singli otrzymała jedną diamentową płytę, jedną podwójnie platynową, cztery platynowe i siedem złotych.
Laureatka Bursztynowego Słowika, nagrody publiczności na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karshlamn oraz Złotej Superjedynki i sześciu Superjedynek na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotnie znajdowała się na liście "100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu" magazynu "Forbes Polska", zajmując najwyższą, 21. pozycję w 2013.
Pomiędzy projektami muzycznymi, była prowadzącą, jurorką bądź trenerką w kilku telewizyjnych programach rozrywkowych i wzięła udział w licznych dużych kampaniach reklamowych. Prowadzi czynnie działalność charytatywną i społeczną, została ambasadorką Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).
Młodość
Jest córką Polki i Żyda. Gdy miała 11 lat, ojciec opuścił rodzinę, wyjeżdżając za granicę. Ze strony ojca ma dwie przyrodnie siostry. Dzieciństwo spędziła u dziadków w Białymstoku. Jej babka była kuzynką Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Marii Dąbrowskiej.
W młodości chciała zostać archeologiem. Trenowała judo w szkole sportowej. W dorosłym życiu dorabiała, sprzedając krawaty.
Edukację zakończyła w liceum, nie podchodząc do matury. W 1985 uzyskała dyplom w klasie fortepianu u prof. Anny Narkiewicz.
Działalność muzyczna
Początki
Rozpoczęła karierę muzyczną w 1984, nawiązawszy współpracę z Kostkiem Joriadisem, a później z zespołami Rastar i Zgoda. W 1986 nagrała z zespołem Tilt utwór "Mówię ci, że…", który zdobył popularność w Polsce.
W 1988 zadebiutowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym wykonała piosenkę "Córeczko". Dzięki utworowi zyskała rozgłos w kraju, a także otrzymała nagrodę specjalną podczas Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. Wystąpiła też na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze oraz nagrała solowy album studyjny, zatytułowany po prostu Kayah, który ukazał się pod szyldem wytwórni Polskie Nagrania "Muza". Niedługo po premierze płyty zakończyła współpracę z wytwórnią, tłumacząc po latach, że oferowany jej kontrakt był "ubezwłasnowolniający". Do zerwania kontaktu doszło z powodu niedopilnowania przez wytwórnię szczegółów koncertu promocyjnego, co stanowiło podstawę do zakończenia współpracy. W 1991 wytwórnia wydała – bez zgody artystki – anglojęzyczną wersję albumu Kayah. Ona sama wówczas zrobiła sobie kilkuletnią przerwę w działalności muzycznej i zamieszkała w Wiedniu, gdzie pracowała jako modelka.
Lata 1990–1999
Powróciwszy do tworzenia muzyki, nagrywała również jako wokalistka drugoplanowa, śpiewając w chórkach dla zespołu Tilt oraz nagrywając partie wokalne na albumy Obywatela G.C., De Mono, Atrakcyjnego Kazimierza, Pawła Stasiaka, Mietka Szcześniaka czy Kasi Stankiewicz.
W 1993 wystąpiła z piosenką "Liść" w konkursie o Bursztynowego Słowika oraz z utworem "Cyganeria" w koncercie wspomnień podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Utwór "Liść" – pod zmienioną nazwą "Mówili o mnie" – pojawił się na akustycznej płycie zespołu Republika pt. Bez prądu. W 1994 z piosenką "Ja chcę ciebie" startowała w koncercie "Premier" podczas 23. KFPP w Opolu, a także zajęła drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn.
W listopadzie 1995 wydała pierwszy, autorski album jazzowy pt. Kamień, który promowała singlami "Jak liść", "Nawet deszcz", "Santana" i "Fleciki". Ostatnia piosenka stała się jednym z przebojów roku i otrzymała nagrodę polskich rozgłośni radiowych PlayBox w kategorii "Złota Dziesiątka". Opinie krytyków na temat albumu były bardzo pozytywne, a samo wydawnictwo uzyskało status złotej płyty oraz zapewniło Kayah Fryderyka dla wokalistki roku. W 1996 była ponownie nominowana do Fryderyka w tejże kategorii, jednak tym razem przegrała z Justyną Steczkowską.
Wiosną 1997 wydała kolejny album studyjny pt. Zebra, na którym umieściła materiał nawiązujący do stylistyki disco i soul. W ramach kampanii promocyjnej płyty w towarzystwie dziennikarzy odwiedziła w dniu premiery warszawskie zoo i objęła opieką zebrę Kaję. Płyta osiągnęła sukces komercyjny – w ciągu kilku dni nakład albumu przekroczył 100 tys. egzemplarzy, ogólnie sprzedano go ponad 200 tys. sztuk, co oznaczało wówczas dwukrotną platynową płytę. Album promowała singlami "Na językach" i "Supermenka", które okazały się przebojami i należały do najchętniej prezentowanych w radiu piosenek, o czym świadczyły np. dwie statuetki PlayBox w kategorii "Złota Dziesiątka". Za płytę otrzymała Fryderyki dla kompozytora, autora i wokalistki roku oraz w kategorii "album roku pop".
W kwietniu 1999 wydała kolejny album studyjny pt. Kayah i Bregović, który nagrała we współpracy z bałkańskim muzykiem Goranem Bregoviciem. Płyta stanowiła połączenie popu, folkloru bałkańskiego z rodzimą tradycją ludową. Wydawnictwo promowali singlami "Śpij kochanie, śpij" i "Prawy do lewego", które stały się przebojami radiowymi i zapewniły im dwa PlayBoxy w kategorii "Złota Dziesiątka". Płyta została jednym z największych bestsellerów w historii polskiej fonografii i osiągnęła certyfikat diamentowej płyty, rozchodząc się w liczbie ponad 700 tys. egzemplarzy. We wrześniu zagrała z Bregoviciem koncert na warszawskim Służewcu, na którym obecnych było ponad 50 tys. widzów. W związku z popularnością albumu w Polsce, koncern Bertelsmann Music Group wydał płytę w kilkunastu krajach, między innymi we Francji i Włoszech. Za album otrzymali Fryderyka w kategoriach "płyta roku" i "wideoklip roku" (do "Prawy do lewego"); Kayah dostała ponadto statuetkę dla wokalistki roku. Po zakończeniu współpracy wypowiadała się o Bregoviciu w negatywnym tonie, zarzucając mu brak elegancji i uczciwości, co tłumaczyła faktem, że nie otrzymała od niego pełnej zapłaty za współtworzenie albumu.
Lata 2000–2009
12 maja 2000 wydała kolejny album studyjny pt. JakaJaKayah, który stanowił powrót do gatunku soul, zawierał także elementy muzyki elektronicznej. Wydawnictwo cztery dni po premierze sprzedano w 50 tys. egzemplarzy, a sześć dni później otrzymało tytuł płyty miesiąca w 68 stacjach radiowych w Polsce. Album został wyróżniony statusem platynowej płyty za łączną sprzedaż w ponad 70 tys. kopii. Pierwszym singlem z krążka był tytułowy utwór "Jaka ja Kayah", do którego zrealizowała teledysk, będący pierwszym wideoklipem wyemitowanym na antenie MTV Polska. Za występ w wideoklipie otrzymała nagrodę na Festiwalu Yach Film w kategorii "najlepsza kreacja aktorska", a za album otrzymała pięć nominacji do Fryderyków. W czerwcu odebrała cztery Superjedynki podczas 37. KFPP w Opolu w kategoriach: "najlepsza wokalistka", "przebój roku" (za "Śpij kochanie, śpij"), "najlepsza płyta pop" (za Kayah i Bregović) i "najlepszy teledysk" (za "Prawy do lewego").
W 2001 wydała utwór "Embarcação", który nagrała we współpracy z Cesárią Évorą. Teledysk do utworu, nakręcony przez Bolesława Pawicę, zdobył pierwszą nagrodę podczas X Festiwalu Yach Film w kategorii "najlepsza reżyseria" oraz był nominowany do Fryderyka w kategorii "najlepszy teledysk". Piosenka znalazła się na polskiej reedycji płyty, a w Kanadzie i dziewięciu krajach europejskich album został wydany pod zmienioną nazwą – YakaYaKayah. W międzyczasie nagrała piosenkę "Wiosna przyjdzie i tak", stworzoną na potrzeby promocji filmu Przedwiośnie, a także zagrała koncert dla polskich żołnierzy w Kosowie. 6 października 2002 wystąpiła w koncercie z okazji 40-lecia działalności radiowej "Trójki".
22 lutego 2003 zaśpiewała podczas Charytatywnego Balu Dziennikarzy. 22 sierpnia wydała siódmy album studyjny pt. Stereo typ, który osiągnął szczyt polskiej listy bestsellerów płytowych i otrzymał status złotej płyty, osiągając nakład ponad 50 tys. sprzedanych egzemplarzy. Teledysk do pierwszego singla, utworu "Testosteron", został wyróżniony pierwszą nagrodą na festiwalu Yach Film. 23 sierpnia wystąpiła podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie; jej występ obejrzało ponad 5 mln telewidzów. Jesienią odbyła klubową trasę koncertową pod nazwą Stereo Tour, na której zgromadziła blisko 15-tysięczną publiczność. Za album Stereo typ otrzymała siedem nominacji do nagrody Fryderyków. W 2004 była nominowana do Nagrody Muzycznej Radia Eska w kategorii "artystka roku – Polska". 2 maja wystąpiła w koncercie "Dwa kolory", organizowanym przez telewizję Polsat z okazji Dnia Flagi Polskiej. Latem wystąpiła na festiwalu TOPtrendy, dzięki trafieniu albumu Stereo typ do grona najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w 2003, a także podczas Sopot Festival 2004 w trakcie koncertu "Czas płynie jak rzeka" ku pamięci Czesława Niemena.
W 2005 wzięła udział w nagraniach charytatywnego singla "Pokonamy fale", który powstał z myślą o ofiarach trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim, a 6 lutego wystąpiła na koncercie charytatywnym Pokonamy fale, podczas którego zebrano pieniądze na rzecz programu Adopcja na odległość wspierającego ofiary tragedii. Koncert, transmitowany przez TVP2, śledziło ponad 4 mln telewidzów. Pod koniec kwietnia wydała pierwszy album kompilacyjny pt. The Best & The Rest. Dwupłytowa kompilacja otrzymała status złotej płyty, osiągając nakład ponad 50 tys. sztuk. Wydawnictwo promował utwór "Prócz ciebie, nic", nagrany w duecie z Krzysztofem Kiljańskim, który umieścił go także na swoim debiutanckim albumie solowym pt. In the Room. Za utwór odebrali nagrodę Fryderyka 2005 w kategorii "piosenka roku" oraz Superjedynkę w kategorii "przebój" na 42. KFPP w Opolu. Kolejnym singlem z albumu został utwór "Jutro rano", do którego wideoklip otrzymał trzy nominacje na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. 14 maja wystąpiła w koncercie "Szczęśliwe 10 na 10-lecie Canal+" organizowanym w Warszawie z okazji jubileuszu działalności stacji Canal+. Również w 2005 zaśpiewała partie wokalne tytułowej bohaterki w spektaklu telewizyjnym Kopciuszek w reżyserii Krystyny Jandy, a we wrześniu, wraz z Tomkiem Makowieckim, wystąpiła jako support przed koncertem Stinga w Warszawie. W grudniu zaśpiewała w trakcie koncertów organizowanych przez TVP1: "Święta, święta" i "Rewia sylwestrowa". Drugie z widowisk zostało zakwalifikowane do finału Festiwalu "Rose d'or".
7 marca 2006 zaśpiewała podczas koncertu Lisy Stansfield w Teatrze Wielkim w Warszawie. Pod koniec czerwca wystąpiła podczas koncertu "Koncertowe Lato 2006" organizowanego przez RMF FM, czasopismo "Naj" i telewizję Polsat. 4 sierpnia zaśpiewała na Festiwalu "Jedynki" w Sopocie podczas koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu Perfect. 22 lipca wystąpiła z azjatyckimi aranżacjami swoich przebojów podczas Orange World Music Festival w Dębkach. Pod koniec listopada w Łodzi zagrała pierwszy w Polsce i Europie środkowo-wschodniej koncert z cyklu MTV Unplugged, na którym w towarzystwie kilku gości wykonała 14 utworów. Album koncertowy, zatytułowany MTV Unplugged, zawierający zapis występu, ukazał się w formie CD i DVD w marcu 2007 i uzyskał status złotej płyty za sprzedaż ponad 15 tys. egzemplarzy. W grudniu 2006 wydała świąteczny album studyjny pt. Kolędy śpiewa Kayah, a także wystąpiła podczas gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych oraz podczas koncertów: "Wystarczy chcieć" z okazji 10-lecia istnienia Fundacji "Polsat" i "Sylwester gwiazd w Polsacie". W tym czasie nagrała również tematy muzyczne do kilku filmów, takich jak Kochankowie Roku Tygrysa czy Ryś. W październiku 2007 premierę miał album zespołu Zakopower Na siedem, na którym znalazł się utwór "Zbuntowany anioł" z tekstem autorstwa Kayah. W listopadzie zaśpiewała na gali wręczenia Róż Gali organizowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie. 31 grudnia wystąpiła podczas plenerowego koncertu "Sylwester pod dobrą gwiazdą" organizowanego przez TVP1 we Wrocławiu.
W sierpniu 2008 zagrała koncert w Ostródzie w ramach Letniej trasy koncertowej RMF FM, we wrześniu wystąpiła podczas PKO BP London Live – Polish Music Festival na Wembley Arenie w Londynie, a 31 grudnia wystąpiła w koncercie sylwestrowym organizowanym przez telewizję Polsat w Warszawie. W czerwcu 2009 wystąpiła podczas koncertu 20 lat wolności na Placu Teatralnym w Warszawie i na 46. KFPP w Opolu, gdzie odebrała Złotą Superjedynkę, honorową nagrodę za zdobycie największej liczby Superjedynek w historii festiwalu. We wrześniu wydała – pierwszy od sześciu lat – album studyjny pt. Skała, którym stylistycznie powróciła do brzmień znanych z albumu Kamień. Album w pierwszym dniu sprzedaży uzyskał status złotej płyty i zadebiutował na pierwszym miejscu listy bestsellerów OLiS, utrzymując się na szczycie listy przez kolejne dwa tygodnie. Łącznie sprzedał się w blisko 40 tys. egzemplarzy Wydawnictwo promowała singlami "Jak skała" i "Ocean spokojny już". Za płytę uzyskała nominację do nagrody Fryderyka w kategorii "album roku pop". W sierpniu zaśpiewała utwór "Pod papugami" w koncercie ku czci Czesława Niemena podczas festiwalu sopockiego, a pod koniec listopada wraz z zespołem wyruszyła w trasę koncertową pt. Skała Akustycznie, którą zakończyła w połowie grudnia.
Lata 2010–2019
W 2009 nawiązała współpracę z Royal String Quartet, z którym nagrała wspólny projekt muzyczny o nazwie Kayah & Royal Quartet, mający premierę w marcu 2010. Album zawierał znane utwory wokalistki, nagrane przy użyciu jedynie instrumentów smyczkowych i osiągnął status złotej płyty. Od marca do maja odbyła trasę koncertową promującą album. W kwietniu wystąpiła gościnnie na gali rozdania Fryderyków 2009. Pod koniec maja otrzymała statuetkę "Top nr 5" na sopockim festiwalu TOPtrendy za wysoką sprzedaż płyt w latach 2009–2010. W trakcie koncertu wykonała dwa utwory: "Libertango" i "Diamenty". 1 listopada premierę miał album studyjny pt. Panienki z temperamentem, który nagrała wspólnie z Renatą Przemyk. Album, na którym znalazły się ich interpretacje piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, osiągnął nakład 10 tys. sprzedanych egzemplarzy. Również w listopadzie zagrała cztery koncerty w Anglii w ramach cyklu Your Country Live organizowanego przez telefonię O2.
Wiosną 2011 powróciła na listy przebojów z singlem "Za późno", który uplasował się na 4. miejscu w kategorii "muzyka" w opublikowanym przez Google Zeitgeist rankingu najczęściej wyszukiwanych haseł w polskim Internecie. Teledysk do utworu brał udział w selekcji na reprezentanta Polski w konkursie OGAE Video Contest. 5 czerwca zagrała recital w trakcie festiwalu TOPTrendy, podczas którego gościnnie wystąpili Krzysztof Kiljański, Kapela Cygańska, Marcin Wyrostek i Royal String Quartet. Widowisko śledziło ok. 1,9 mln widzów. Również w czerwcu wystąpiła podczas 48. KFPP w Opolu, w trakcie koncertów "Co Ty na to? Z radiem Lato" i "Panna, madonna, legenda tych lat – w hołdzie Ewie Demarczyk". W listopadzie zaśpiewała na gali rozdania "Róż Gali", a 31 grudnia uświetniła występem koncert sylwestrowy organizowany przez TVP2 we Wrocławiu. W lutym 2012 zaśpiewała na 14. Charytatywnym Balu Dziennikarzy. Latem zagrała w ramach wakacyjnej trasy koncertowej Letnia scena Eski. W sierpniu wystąpiła gościnnie podczas koncertu Stanko+ odbywającego się w ramach 4. edycji Solidarity of Arts w Gdańsku. Pod koniec miesiąca zagrała koncert podczas IX Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" przy akompaniamencie Transoriental Orchestry, której skład sformułowała we współpracy z polsko-bułgarskim kompozytorem, Atanasem Valkovem. Koncert okazał się sukcesem i zaowocował albumem, również zatytułowanym Transoriental Orchestra, który wydała w listopadzie 2013. Wcześniej wystąpiła w koncercie z okazji 50-lecia działalności radiowej "Trójki" oraz podczas Sylwestra z Dwójką we Wrocławiu.
W czerwcu 2013 została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej" oraz zaśpiewała w trakcie gali jubileuszowej podczas 50. KFPP w Opolu. W grudniu wystąpiła w programie Gwiazdy kolędują z Dwójką. W maju 2014 zaśpiewała podczas transmitowanego przez TVP koncertu na warszawskim Podzamczu z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a w czerwcu – podczas koncertu 25 lat! Wolność – kocham i rozumiem! w ramach 51. KFPP w Opolu oraz na gali rozdania nagród w plebiscycie "Ludzie wolności" organizowanym przez TVN i "Gazetę Wyborczą". Również w 2014 wraz z Andrzejem Piasecznym nagrała nową wersję piosenki Arethy Franklin "I Say a Little Prayer" na potrzeby kampanii reklamowej sieci sklepów Freshmarket oraz uświetniła występem plenerowy koncert "Sylwester 2014 – Kraków: Miasto Królów" organizowany przez TVN na krakowskim Rynku Głównym. W lutym 2015 wystąpiła na gali z okazji 25-lecia działalności RMF FM organizowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie. W czerwcu wystąpiła w koncercie "Muzyczna biografia – 90 lat Polskiego Radia" na 52. KFPP w Opolu oraz zagrała z Transoriental Orchestrą na Life Festival Oświęcim. Początkowo miała wystąpić na festiwalu wraz z Goranem Bregoviciem, jednak jego występ odwołano z powodu z powodów politycznych, tj. poparcia dla rosyjskiej aneksji na Krym. Latem uczestniczyła w trasie Lato z radiem. W listopadzie wydała reedycję albumu pt. Kamień z okazji 20. rocznicy wydania płyty, a w grudniu zaśpiewała podczas "Sylwestrowej Mocy Przebojów" w Katowicach. Koncert był najchętniej oglądanym telewizyjnym widowiskiem sylwestrowym.
W maju 2016 ponownie wystąpiła w ramach trasy Letnia scena Eski, a w czerwcu – podczas koncertu z okazji 120-lecia kinematografii pt. "Ta noc do innych niepodobna" w ramach 53. KFPP w Opolu. We wrześniu zagrała, pierwszy od 17 lat, koncert z Goranem Bregoviciem, który odbył się w warszawskiej Progresji. W listopadzie wydała album pt. Gdy pada śnieg, na którym znalazły się jej interpretacje popularnych kolęd, a także kilka autorskich piosenek świątecznych. W 2017 nawiązała współpracę z izraelskim kompozytorem i producentem Idanem Raichelem, z którym wylansowała przebój "Po co". W maju zaśpiewała na gali wręczenia tytułu "Człowieka roku" od redakcji "Gazety Wyborczej", a w sierpniu uświetniła występem festiwale: Disco pod gwiazdami w Stężycy, Top of the Top w Sopocie i Magiczne zakończenie wakacji w Kielcach. Jesienią odbyła ogólnopolską trasę koncertową z Goranem Bregoviciem. W październiku zaśpiewała podczas koncertu jubileuszowego z okazji 20-lecia emisji programu TVP1 Jaka to melodia?. W listopadzie, wraz z Grzegorzem Hyży nagrała utwór "Podatek od miłości" na potrzeby filmu o tym samym tytule. W grudniu zaśpiewała podczas koncertu sylwestrowego organizowanego przez TVN w Warszawie.
W marcu 2018 odebrała nagrodę specjalną, przyznawaną "artystom, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii radia", na gali rozdania MocArtów RMF Classic. W maju wystąpiła podczas koncertu "Radiowy przebój roku" na Polsat SuperHit Festiwal 2018 i zaśpiewała w koncercie ku pamięci Zbigniewa Wodeckiego pt. "Gwiazdy dla Zbyszka. Tribute to Zbigniew Wodecki", który transmitowany był przez TVN. W lipcu była jedną z gwiazd festiwalu New Pop w Białymstoku i koncertu "Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival" odbywającego się w Uniejowie i transmitowanego przez telewizję Polsat. W sierpniu wystąpiła podczas koncertu "#iDANCE" na festiwalu Top of the Top w Sopocie. Również w 2018 udzieliła się wokalnie w projekcie artystycznym "Czarna Polana" w reżyserii Tomasza Bagińskiego oraz nagrała piosenkę "Miłość" na potrzeby albumu pt. Tischner. Mocna nuta, który został nagrany ku pamięci ks. Józefa Tischnera i był nominowany do Fryderyków w kategorii "album roku folk/muzyka świata". 14 lutego 2019 wystąpiła podczas koncertu walentynkowego "Tango show dla zakochanych", który odbył się Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W marcu uświetniła występem galę rozdania Fryderyków. W kwietniu zagrała trzy koncerty z Goranem Bregoviciem i wydała singel "Dawaj w długą". W czerwcu wystąpiła podczas koncertu "Polskę kocham", zorganizowanego w Gdańsku przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, a także podczas koncertu Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival w Uniejowie i w ramach trasy Lato z radiem w Zakopanem. Od czerwca do października występowała z innymi artystkami w ramach projektu koncertowego "Women’s Voices. Kobiety ratują planetę". W sierpniu ponownie wystąpiła w koncercie "#iDance" podczas festiwalu Top of the Top w Sopocie. W grudniu wystąpiła podczas koncertu świątecznego "Najpiękniejsze kolędy" w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie.
Lata 2020-
W styczniu 2020 premierę miała piosenka "Ramię w ramię", którą nagrała wspólnie z Viki Gabor. W maju wzięła udział w akcji #hot16challenge2, promującej zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego pracującego w trakcie trwania pandemii COVID-19.
Początki
Rozpoczęła karierę muzyczną w 1984, nawiązawszy współpracę z Kostkiem Joriadisem, a później z zespołami Rastar i Zgoda. W 1986 nagrała z zespołem Tilt utwór "Mówię ci, że…", który zdobył popularność w Polsce.
W 1988 zadebiutowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym wykonała piosenkę "Córeczko". Dzięki utworowi zyskała rozgłos w kraju, a także otrzymała nagrodę specjalną podczas Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. Wystąpiła też na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze oraz nagrała solowy album studyjny, zatytułowany po prostu Kayah, który ukazał się pod szyldem wytwórni Polskie Nagrania "Muza". Niedługo po premierze płyty zakończyła współpracę z wytwórnią, tłumacząc po latach, że oferowany jej kontrakt był "ubezwłasnowolniający". Do zerwania kontaktu doszło z powodu niedopilnowania przez wytwórnię szczegółów koncertu promocyjnego, co stanowiło podstawę do zakończenia współpracy. W 1991 wytwórnia wydała – bez zgody artystki – anglojęzyczną wersję albumu Kayah. Ona sama wówczas zrobiła sobie kilkuletnią przerwę w działalności muzycznej i zamieszkała w Wiedniu, gdzie pracowała jako modelka.
Lata 1990–1999
Powróciwszy do tworzenia muzyki, nagrywała również jako wokalistka drugoplanowa, śpiewając w chórkach dla zespołu Tilt oraz nagrywając partie wokalne na albumy Obywatela G.C., De Mono, Atrakcyjnego Kazimierza, Pawła Stasiaka, Mietka Szcześniaka czy Kasi Stankiewicz.
W 1993 wystąpiła z piosenką "Liść" w konkursie o Bursztynowego Słowika oraz z utworem "Cyganeria" w koncercie wspomnień podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Utwór "Liść" – pod zmienioną nazwą "Mówili o mnie" – pojawił się na akustycznej płycie zespołu Republika pt. Bez prądu. W 1994 z piosenką "Ja chcę ciebie" startowała w koncercie "Premier" podczas 23. KFPP w Opolu, a także zajęła drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn.
W listopadzie 1995 wydała pierwszy, autorski album jazzowy pt. Kamień, który promowała singlami "Jak liść", "Nawet deszcz", "Santana" i "Fleciki". Ostatnia piosenka stała się jednym z przebojów roku i otrzymała nagrodę polskich rozgłośni radiowych PlayBox w kategorii "Złota Dziesiątka". Opinie krytyków na temat albumu były bardzo pozytywne, a samo wydawnictwo uzyskało status złotej płyty oraz zapewniło Kayah Fryderyka dla wokalistki roku. W 1996 była ponownie nominowana do Fryderyka w tejże kategorii, jednak tym razem przegrała z Justyną Steczkowską.
Wiosną 1997 wydała kolejny album studyjny pt. Zebra, na którym umieściła materiał nawiązujący do stylistyki disco i soul. W ramach kampanii promocyjnej płyty w towarzystwie dziennikarzy odwiedziła w dniu premiery warszawskie zoo i objęła opieką zebrę Kaję. Płyta osiągnęła sukces komercyjny – w ciągu kilku dni nakład albumu przekroczył 100 tys. egzemplarzy, ogólnie sprzedano go ponad 200 tys. sztuk, co oznaczało wówczas dwukrotną platynową płytę. Album promowała singlami "Na językach" i "Supermenka", które okazały się przebojami i należały do najchętniej prezentowanych w radiu piosenek, o czym świadczyły np. dwie statuetki PlayBox w kategorii "Złota Dziesiątka". Za płytę otrzymała Fryderyki dla kompozytora, autora i wokalistki roku oraz w kategorii "album roku pop".
W kwietniu 1999 wydała kolejny album studyjny pt. Kayah i Bregović, który nagrała we współpracy z bałkańskim muzykiem Goranem Bregoviciem. Płyta stanowiła połączenie popu, folkloru bałkańskiego z rodzimą tradycją ludową. Wydawnictwo promowali singlami "Śpij kochanie, śpij" i "Prawy do lewego", które stały się przebojami radiowymi i zapewniły im dwa PlayBoxy w kategorii "Złota Dziesiątka". Płyta została jednym z największych bestsellerów w historii polskiej fonografii i osiągnęła certyfikat diamentowej płyty, rozchodząc się w liczbie ponad 700 tys. egzemplarzy. We wrześniu zagrała z Bregoviciem koncert na warszawskim Służewcu, na którym obecnych było ponad 50 tys. widzów. W związku z popularnością albumu w Polsce, koncern Bertelsmann Music Group wydał płytę w kilkunastu krajach, między innymi we Francji i Włoszech. Za album otrzymali Fryderyka w kategoriach "płyta roku" i "wideoklip roku" (do "Prawy do lewego"); Kayah dostała ponadto statuetkę dla wokalistki roku. Po zakończeniu współpracy wypowiadała się o Bregoviciu w negatywnym tonie, zarzucając mu brak elegancji i uczciwości, co tłumaczyła faktem, że nie otrzymała od niego pełnej zapłaty za współtworzenie albumu.
Lata 2000–2009
12 maja 2000 wydała kolejny album studyjny pt. JakaJaKayah, który stanowił powrót do gatunku soul, zawierał także elementy muzyki elektronicznej. Wydawnictwo cztery dni po premierze sprzedano w 50 tys. egzemplarzy, a sześć dni później otrzymało tytuł płyty miesiąca w 68 stacjach radiowych w Polsce. Album został wyróżniony statusem platynowej płyty za łączną sprzedaż w ponad 70 tys. kopii. Pierwszym singlem z krążka był tytułowy utwór "Jaka ja Kayah", do którego zrealizowała teledysk, będący pierwszym wideoklipem wyemitowanym na antenie MTV Polska. Za występ w wideoklipie otrzymała nagrodę na Festiwalu Yach Film w kategorii "najlepsza kreacja aktorska", a za album otrzymała pięć nominacji do Fryderyków. W czerwcu odebrała cztery Superjedynki podczas 37. KFPP w Opolu w kategoriach: "najlepsza wokalistka", "przebój roku" (za "Śpij kochanie, śpij"), "najlepsza płyta pop" (za Kayah i Bregović) i "najlepszy teledysk" (za "Prawy do lewego").
W 2001 wydała utwór "Embarcação", który nagrała we współpracy z Cesárią Évorą. Teledysk do utworu, nakręcony przez Bolesława Pawicę, zdobył pierwszą nagrodę podczas X Festiwalu Yach Film w kategorii "najlepsza reżyseria" oraz był nominowany do Fryderyka w kategorii "najlepszy teledysk". Piosenka znalazła się na polskiej reedycji płyty, a w Kanadzie i dziewięciu krajach europejskich album został wydany pod zmienioną nazwą – YakaYaKayah. W międzyczasie nagrała piosenkę "Wiosna przyjdzie i tak", stworzoną na potrzeby promocji filmu Przedwiośnie, a także zagrała koncert dla polskich żołnierzy w Kosowie. 6 października 2002 wystąpiła w koncercie z okazji 40-lecia działalności radiowej "Trójki".
22 lutego 2003 zaśpiewała podczas Charytatywnego Balu Dziennikarzy. 22 sierpnia wydała siódmy album studyjny pt. Stereo typ, który osiągnął szczyt polskiej listy bestsellerów płytowych i otrzymał status złotej płyty, osiągając nakład ponad 50 tys. sprzedanych egzemplarzy. Teledysk do pierwszego singla, utworu "Testosteron", został wyróżniony pierwszą nagrodą na festiwalu Yach Film. 23 sierpnia wystąpiła podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie; jej występ obejrzało ponad 5 mln telewidzów. Jesienią odbyła klubową trasę koncertową pod nazwą Stereo Tour, na której zgromadziła blisko 15-tysięczną publiczność. Za album Stereo typ otrzymała siedem nominacji do nagrody Fryderyków. W 2004 była nominowana do Nagrody Muzycznej Radia Eska w kategorii "artystka roku – Polska". 2 maja wystąpiła w koncercie "Dwa kolory", organizowanym przez telewizję Polsat z okazji Dnia Flagi Polskiej. Latem wystąpiła na festiwalu TOPtrendy, dzięki trafieniu albumu Stereo typ do grona najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w 2003, a także podczas Sopot Festival 2004 w trakcie koncertu "Czas płynie jak rzeka" ku pamięci Czesława Niemena.
W 2005 wzięła udział w nagraniach charytatywnego singla "Pokonamy fale", który powstał z myślą o ofiarach trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim, a 6 lutego wystąpiła na koncercie charytatywnym Pokonamy fale, podczas którego zebrano pieniądze na rzecz programu Adopcja na odległość wspierającego ofiary tragedii. Koncert, transmitowany przez TVP2, śledziło ponad 4 mln telewidzów. Pod koniec kwietnia wydała pierwszy album kompilacyjny pt. The Best & The Rest. Dwupłytowa kompilacja otrzymała status złotej płyty, osiągając nakład ponad 50 tys. sztuk. Wydawnictwo promował utwór "Prócz ciebie, nic", nagrany w duecie z Krzysztofem Kiljańskim, który umieścił go także na swoim debiutanckim albumie solowym pt. In the Room. Za utwór odebrali nagrodę Fryderyka 2005 w kategorii "piosenka roku" oraz Superjedynkę w kategorii "przebój" na 42. KFPP w Opolu. Kolejnym singlem z albumu został utwór "Jutro rano", do którego wideoklip otrzymał trzy nominacje na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. 14 maja wystąpiła w koncercie "Szczęśliwe 10 na 10-lecie Canal+" organizowanym w Warszawie z okazji jubileuszu działalności stacji Canal+. Również w 2005 zaśpiewała partie wokalne tytułowej bohaterki w spektaklu telewizyjnym Kopciuszek w reżyserii Krystyny Jandy, a we wrześniu, wraz z Tomkiem Makowieckim, wystąpiła jako support przed koncertem Stinga w Warszawie. W grudniu zaśpiewała w trakcie koncertów organizowanych przez TVP1: "Święta, święta" i "Rewia sylwestrowa". Drugie z widowisk zostało zakwalifikowane do finału Festiwalu "Rose d'or".
7 marca 2006 zaśpiewała podczas koncertu Lisy Stansfield w Teatrze Wielkim w Warszawie. Pod koniec czerwca wystąpiła podczas koncertu "Koncertowe Lato 2006" organizowanego przez RMF FM, czasopismo "Naj" i telewizję Polsat. 4 sierpnia zaśpiewała na Festiwalu "Jedynki" w Sopocie podczas koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu Perfect. 22 lipca wystąpiła z azjatyckimi aranżacjami swoich przebojów podczas Orange World Music Festival w Dębkach. Pod koniec listopada w Łodzi zagrała pierwszy w Polsce i Europie środkowo-wschodniej koncert z cyklu MTV Unplugged, na którym w towarzystwie kilku gości wykonała 14 utworów. Album koncertowy, zatytułowany MTV Unplugged, zawierający zapis występu, ukazał się w formie CD i DVD w marcu 2007 i uzyskał status złotej płyty za sprzedaż ponad 15 tys. egzemplarzy. W grudniu 2006 wydała świąteczny album studyjny pt. Kolędy śpiewa Kayah, a także wystąpiła podczas gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych oraz podczas koncertów: "Wystarczy chcieć" z okazji 10-lecia istnienia Fundacji "Polsat" i "Sylwester gwiazd w Polsacie". W tym czasie nagrała również tematy muzyczne do kilku filmów, takich jak Kochankowie Roku Tygrysa czy Ryś. W październiku 2007 premierę miał album zespołu Zakopower Na siedem, na którym znalazł się utwór "Zbuntowany anioł" z tekstem autorstwa Kayah. W listopadzie zaśpiewała na gali wręczenia Róż Gali organizowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie. 31 grudnia wystąpiła podczas plenerowego koncertu "Sylwester pod dobrą gwiazdą" organizowanego przez TVP1 we Wrocławiu.
W sierpniu 2008 zagrała koncert w Ostródzie w ramach Letniej trasy koncertowej RMF FM, we wrześniu wystąpiła podczas PKO BP London Live – Polish Music Festival na Wembley Arenie w Londynie, a 31 grudnia wystąpiła w koncercie sylwestrowym organizowanym przez telewizję Polsat w Warszawie. W czerwcu 2009 wystąpiła podczas koncertu 20 lat wolności na Placu Teatralnym w Warszawie i na 46. KFPP w Opolu, gdzie odebrała Złotą Superjedynkę, honorową nagrodę za zdobycie największej liczby Superjedynek w historii festiwalu. We wrześniu wydała – pierwszy od sześciu lat – album studyjny pt. Skała, którym stylistycznie powróciła do brzmień znanych z albumu Kamień. Album w pierwszym dniu sprzedaży uzyskał status złotej płyty i zadebiutował na pierwszym miejscu listy bestsellerów OLiS, utrzymując się na szczycie listy przez kolejne dwa tygodnie. Łącznie sprzedał się w blisko 40 tys. egzemplarzy Wydawnictwo promowała singlami "Jak skała" i "Ocean spokojny już". Za płytę uzyskała nominację do nagrody Fryderyka w kategorii "album roku pop". W sierpniu zaśpiewała utwór "Pod papugami" w koncercie ku czci Czesława Niemena podczas festiwalu sopockiego, a pod koniec listopada wraz z zespołem wyruszyła w trasę koncertową pt. Skała Akustycznie, którą zakończyła w połowie grudnia.
Lata 2010–2019
W 2009 nawiązała współpracę z Royal String Quartet, z którym nagrała wspólny projekt muzyczny o nazwie Kayah & Royal Quartet, mający premierę w marcu 2010. Album zawierał znane utwory wokalistki, nagrane przy użyciu jedynie instrumentów smyczkowych i osiągnął status złotej płyty. Od marca do maja odbyła trasę koncertową promującą album. W kwietniu wystąpiła gościnnie na gali rozdania Fryderyków 2009. Pod koniec maja otrzymała statuetkę "Top nr 5" na sopockim festiwalu TOPtrendy za wysoką sprzedaż płyt w latach 2009–2010. W trakcie koncertu wykonała dwa utwory: "Libertango" i "Diamenty". 1 listopada premierę miał album studyjny pt. Panienki z temperamentem, który nagrała wspólnie z Renatą Przemyk. Album, na którym znalazły się ich interpretacje piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, osiągnął nakład 10 tys. sprzedanych egzemplarzy. Również w listopadzie zagrała cztery koncerty w Anglii w ramach cyklu Your Country Live organizowanego przez telefonię O2.
Wiosną 2011 powróciła na listy przebojów z singlem "Za późno", który uplasował się na 4. miejscu w kategorii "muzyka" w opublikowanym przez Google Zeitgeist rankingu najczęściej wyszukiwanych haseł w polskim Internecie. Teledysk do utworu brał udział w selekcji na reprezentanta Polski w konkursie OGAE Video Contest. 5 czerwca zagrała recital w trakcie festiwalu TOPTrendy, podczas którego gościnnie wystąpili Krzysztof Kiljański, Kapela Cygańska, Marcin Wyrostek i Royal String Quartet. Widowisko śledziło ok. 1,9 mln widzów. Również w czerwcu wystąpiła podczas 48. KFPP w Opolu, w trakcie koncertów "Co Ty na to? Z radiem Lato" i "Panna, madonna, legenda tych lat – w hołdzie Ewie Demarczyk". W listopadzie zaśpiewała na gali rozdania "Róż Gali", a 31 grudnia uświetniła występem koncert sylwestrowy organizowany przez TVP2 we Wrocławiu. W lutym 2012 zaśpiewała na 14. Charytatywnym Balu Dziennikarzy. Latem zagrała w ramach wakacyjnej trasy koncertowej Letnia scena Eski. W sierpniu wystąpiła gościnnie podczas koncertu Stanko+ odbywającego się w ramach 4. edycji Solidarity of Arts w Gdańsku. Pod koniec miesiąca zagrała koncert podczas IX Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" przy akompaniamencie Transoriental Orchestry, której skład sformułowała we współpracy z polsko-bułgarskim kompozytorem, Atanasem Valkovem. Koncert okazał się sukcesem i zaowocował albumem, również zatytułowanym Transoriental Orchestra, który wydała w listopadzie 2013. Wcześniej wystąpiła w koncercie z okazji 50-lecia działalności radiowej "Trójki" oraz podczas Sylwestra z Dwójką we Wrocławiu.
W czerwcu 2013 została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej" oraz zaśpiewała w trakcie gali jubileuszowej podczas 50. KFPP w Opolu. W grudniu wystąpiła w programie Gwiazdy kolędują z Dwójką. W maju 2014 zaśpiewała podczas transmitowanego przez TVP koncertu na warszawskim Podzamczu z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a w czerwcu – podczas koncertu 25 lat! Wolność – kocham i rozumiem! w ramach 51. KFPP w Opolu oraz na gali rozdania nagród w plebiscycie "Ludzie wolności" organizowanym przez TVN i "Gazetę Wyborczą". Również w 2014 wraz z Andrzejem Piasecznym nagrała nową wersję piosenki Arethy Franklin "I Say a Little Prayer" na potrzeby kampanii reklamowej sieci sklepów Freshmarket oraz uświetniła występem plenerowy koncert "Sylwester 2014 – Kraków: Miasto Królów" organizowany przez TVN na krakowskim Rynku Głównym. W lutym 2015 wystąpiła na gali z okazji 25-lecia działalności RMF FM organizowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie. W czerwcu wystąpiła w koncercie "Muzyczna biografia – 90 lat Polskiego Radia" na 52. KFPP w Opolu oraz zagrała z Transoriental Orchestrą na Life Festival Oświęcim. Początkowo miała wystąpić na festiwalu wraz z Goranem Bregoviciem, jednak jego występ odwołano z powodu z powodów politycznych, tj. poparcia dla rosyjskiej aneksji na Krym. Latem uczestniczyła w trasie Lato z radiem. W listopadzie wydała reedycję albumu pt. Kamień z okazji 20. rocznicy wydania płyty, a w grudniu zaśpiewała podczas "Sylwestrowej Mocy Przebojów" w Katowicach. Koncert był najchętniej oglądanym telewizyjnym widowiskiem sylwestrowym.
W maju 2016 ponownie wystąpiła w ramach trasy Letnia scena Eski, a w czerwcu – podczas koncertu z okazji 120-lecia kinematografii pt. "Ta noc do innych niepodobna" w ramach 53. KFPP w Opolu. We wrześniu zagrała, pierwszy od 17 lat, koncert z Goranem Bregoviciem, który odbył się w warszawskiej Progresji. W listopadzie wydała album pt. Gdy pada śnieg, na którym znalazły się jej interpretacje popularnych kolęd, a także kilka autorskich piosenek świątecznych. W 2017 nawiązała współpracę z izraelskim kompozytorem i producentem Idanem Raichelem, z którym wylansowała przebój "Po co". W maju zaśpiewała na gali wręczenia tytułu "Człowieka roku" od redakcji "Gazety Wyborczej", a w sierpniu uświetniła występem festiwale: Disco pod gwiazdami w Stężycy, Top of the Top w Sopocie i Magiczne zakończenie wakacji w Kielcach. Jesienią odbyła ogólnopolską trasę koncertową z Goranem Bregoviciem. W październiku zaśpiewała podczas koncertu jubileuszowego z okazji 20-lecia emisji programu TVP1 Jaka to melodia?. W listopadzie, wraz z Grzegorzem Hyży nagrała utwór "Podatek od miłości" na potrzeby filmu o tym samym tytule. W grudniu zaśpiewała podczas koncertu sylwestrowego organizowanego przez TVN w Warszawie.
W marcu 2018 odebrała nagrodę specjalną, przyznawaną "artystom, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii radia", na gali rozdania MocArtów RMF Classic. W maju wystąpiła podczas koncertu "Radiowy przebój roku" na Polsat SuperHit Festiwal 2018 i zaśpiewała w koncercie ku pamięci Zbigniewa Wodeckiego pt. "Gwiazdy dla Zbyszka. Tribute to Zbigniew Wodecki", który transmitowany był przez TVN. W lipcu była jedną z gwiazd festiwalu New Pop w Białymstoku i koncertu "Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival" odbywającego się w Uniejowie i transmitowanego przez telewizję Polsat. W sierpniu wystąpiła podczas koncertu "#iDANCE" na festiwalu Top of the Top w Sopocie. Również w 2018 udzieliła się wokalnie w projekcie artystycznym "Czarna Polana" w reżyserii Tomasza Bagińskiego oraz nagrała piosenkę "Miłość" na potrzeby albumu pt. Tischner. Mocna nuta, który został nagrany ku pamięci ks. Józefa Tischnera i był nominowany do Fryderyków w kategorii "album roku folk/muzyka świata". 14 lutego 2019 wystąpiła podczas koncertu walentynkowego "Tango show dla zakochanych", który odbył się Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W marcu uświetniła występem galę rozdania Fryderyków. W kwietniu zagrała trzy koncerty z Goranem Bregoviciem i wydała singel "Dawaj w długą". W czerwcu wystąpiła podczas koncertu "Polskę kocham", zorganizowanego w Gdańsku przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, a także podczas koncertu Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival w Uniejowie i w ramach trasy Lato z radiem w Zakopanem. Od czerwca do października występowała z innymi artystkami w ramach projektu koncertowego "Women’s Voices. Kobiety ratują planetę". W sierpniu ponownie wystąpiła w koncercie "#iDance" podczas festiwalu Top of the Top w Sopocie. W grudniu wystąpiła podczas koncertu świątecznego "Najpiękniejsze kolędy" w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie.
Lata 2020-
W styczniu 2020 premierę miała piosenka "Ramię w ramię", którą nagrała wspólnie z Viki Gabor. W maju wzięła udział w akcji #hot16challenge2, promującej zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego pracującego w trakcie trwania pandemii COVID-19.
Działalność biznesowa
Równolegle z działalnością muzyczną, skupiła się na działalności producenckiej. W 2001, wraz z Tomikiem Grewińskim, zawiązała spółkę producencką Kayax. Pierwszym efektem współpracy było siedem utworów na płycie Ewy Bem pt. Mówię tak, myślę nie. W kolejnych latach wydała albumy wykonawców, takich jak Monika Brodka, Zakopower, Hey, Andrzej Smolik, Urszula Dudziak, Artur Rojek, Krzysztof Kiljański, Maria Peszek, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow czy Mary Komasa, jak również album kompilacyjny pt. Music 4 Boys & Gays (2007), który adresowany był do homoseksualistów.
Pod koniec 2018 pod szyldem wytwórni ruszyła z projektem muzycznym My Name Is New, mający na celu promowanie debiutujących wykonawców.
Działalność polityczna
W 2007 związała się z powstałą wówczas Partią Kobiet. W 2016 podjęła współpracę z Komitetem Obrony Demokracji, biorąc udział we wrześniowym marszu i wygłaszając na nim przemówienie przeciwko działaniom rządu w sprawach aborcji. W 2017 wystąpiła w spocie ruchu społecznego Kultura Niepodległa, sprzeciwiającemu się "podporządkowaniu kultury politykom i partiom politycznym".
W maju 2017 zrezygnowała z występu na LIV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z powodów politycznych oraz jako "znak jedności z tymi, którzy na cenzurowanym byli i nadal pozostali", wyrażając niezadowolenie z działalności Telewizji Polskiej.
Działalność społeczno-charytatywna
Współpracowała z Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Zasiadała w Radzie Polskiej Fundacji Muzycznej. Współpracowała z Fundacją Uli Jaworskiej, angażując się akcje profilaktyki zdrowotnej. Wspierała kampanię, przeprowadzaną przez firmę farmaceutyczną Merck Serono, zachęcającą do przeprowadzania działań edukacyjnych związanych z chorobami tarczycy. W 2019 wsparła akcję kanału Discovery Life "#BadamPiersi" zachęcają kobiety do profilaktyki w badaniu piersi.
Zaangażowała się w ogólnopolską kampanię społeczną Pij mleko! Będziesz wielki. W 2007 zaśpiewała w koncercie "Podziel się posiłkiem", mającym promować akcję dożywiania dzieci. Brała udział w kampanii Fundacji Polsat: "A wystarczy naprawdę niewiele – wystarczy chcieć" (2008) i "Dzieci dzieciom" (2009). Charytatywnie wzięła udział w nagraniu audiobooków dla pacjentów szpitali dziecięcych w całej Polsce: "Bajki oparte na Faktach" w 2013 i "Klub Sportowy Koźlątko" w 2016. W 2018 wraz z Grzegorzem Hyżym zagrała w specjalnym odcinku teleturnieju Milionerzy, a wygraną z programu – czek na 40 tys. zł – przekazali na rzecz Fundacji TVN "Nie jesteś sam". Również w 2018 wsparła akcję "Podaruj wigilię" Stowarzyszenia "Mali bracia ubogich". W 2019 wystąpiła w mikołajkowym bloku reklamowym telewizji Polsat, z którego dochód – ponad 1,2 mln zł – został przekazany na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji Polsat.
Została ambasadorką polskiego oddziału Światowego Funduszu na rzecz Przyrody; brała udział w akcji WWF Godzina dla Ziemi (2009). W 2018 i 2019 wystąpiła podczas pierwszej i drugiej edycji koncertu "Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival", mającego na celu uświadamianie ludzi na temat globalnego problemu związanego z zanieczyszczeniem środowiska. W 2019 włączyła się w projekt koncertowy Pauliny Przybysz "Women’s Voices. Kobiety ratują planetę".
Zaangażowała się w kampanię społeczną Kultura się liczy prowadzoną przez Narodowe Centrum Kultury.
Pozostałe przedsięwzięcia
W 2004 uczestniczyła w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach.
Była prowadzącą autorskiego programu rozrywkowego TVN To było grane (1998), jurorką w Fabryce gwiazd (2008) i jednym odcinku programu SuperSTARcie (2014) oraz trenerką w pierwszej edycji The Voice of Poland (2011). Za bycie trenerką w The Voice of Poland zdobyła nominację do Telekamer 2011 w kategorii "juror". Była gościem programów Dzień z… (2003), Kultowe rozmowy (2014), Lustro (2016), Siła kobiet (2016) i Zielone gwiazdy (2019) oraz talk-shows Bezludna wyspa (2006), Kuba Wojewódzki (2002, 2003), Jazda Figurowa (2009) i 20m2 (2015), a także uczestniczką teleturnieju Milionerzy (2018). Współprowadziła jeden z koncertów podczas 42. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2005) i Sopot Festival 2007 oraz galę rozdania Fryderyków 2008.
Zangażowała się w kampanię promocyjną internetowego serwisu informacyjnego Arena.pl (2002) oraz rozgłośni radiowych: Radio Zet (2003, 2006), RMF Classic (2011) i Meloradio (2018). Wystąpiła w kampanii reklamowej marki obuwniczej Inblu (2003), sieci telefonii komórkowej Orange Pop (2005) i Orange (2006), kanału muzycznego VH1 Polska (2005), marki herbacianej Lipton (2007), producenta kosmetyków AA (2009) i sieci sklepów Freshmarket (2014). Za muzykę napisaną do reklamy Orange Pop dostała nagrody na festiwalach Crackfilm, Kreatura i Złote Orły. W 2004 stworzyła linię perfum i kosmetyków "Kayah Women" i "Kayah Men".
Współtworzyła internetowe nRadio. Współpracowała nad audycją 3 piosenki w Radio Zet Chilli. Od 2017 prowadzi audycję "Tu i teraz" w Meloradiu.
Wzięła udział w sesjach zdjęciowych do okładek czasopism, takich jak "Playboy" (1996, 1997, 2003), "Elle Polska" (1999), "Boutique" (2005), "Gala" (2006, 2010), "Viva!" (2007), "Olivia" (2011), "Zwierciadło" (2012) i "Sens" (2015). W 2011 była felietonistką "Gali".
Wystąpiła gościnnie w serialach TVN Niania (2005) i Druga szansa (2016). Zagrała Marię Corazzi w filmie Dublerzy i serialu TVP1 serialu o tym samym tytule; obie produkcje miały premierę w 2006. Brała również udział w zdjęciach próbnych do ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana, jednak ostatecznie nie dostała się do obsady filmu, a rolę Horpyny odegrała Rusłana Pysanka. Zagrała gwiazdę w filmie Piksele (2009).
W styczniu 2019 zapowiedziała trwanie prac nad książką autobiograficzną, nad którą współpracowała z Agnieszką Wójtowicz.
Charakterystyka muzyczna i inspiracje
Na albumie Kamień, który traktuje jako "prawdziwy debiut", umieściła materiał łączący brzmienia soulowe z jazzem i R&B, do których powróciła przy nagrywaniu płyty Skała. Zainteresowała się także brzmieniami disco i elektronicznymi, co słychać na płytach Zebra i JakaJaKayah. Po wydaniu płyt Kamień i JakaJaKayah zaczęła być nazywana w mediach "zdolną propagatorką muzyki soul i R&B w Polsce". W międzyczasie nagrała też album Kayah & Bregović z muzyką bałkańską. Przy okazji płyty Stereo typ powróciła do brzmień popowych. Przy tworzeniu krążka Transoriental Orchestra inspirowała się muzyką żydowską, a także zaśpiewała na nim w językach: hebrajskim, arabskim, jidysz i ladino.
Wpływ na popkulturę
Uchodzi za jedną z najciekawszych i największych polskich gwiazd muzyki, jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek i gwiazdę.
W programie rozrywkowym Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo w postać wokalistki wcielili się: Mariusz Totoszko (zaśpiewał utwór "Prawy do lewego"), Anna Czartoryska-Niemczycka ("Testosteron"), Agnieszka Twardowska ("Na językach)", Kasia Moś ("Po co") i Katarzyna Ptasińska ("Byłam różą").
Życie prywatne
Podczas nagrywania programu To było grane poznała producenta telewizyjnego, Rinke Rooyensa. 5 sierpnia 1998 pobrali się, a 1 grudnia 1998 urodził im się syn, Roch. W 1999 małżonkowie otrzymali Srebrne Jabłko, nagrodę przyznawaną w plebiscycie czytelników miesięcznika Pani "najwspanialszym polskim parom". Od 2002 byli w separacji, ostatecznie rozwiedli się w 2010. W latach 2005–2009 była związana z Sebastianem Karpielem-Bułecką, później spotykała się z senegalskim muzykiem Pako Sarrem. Od 2017 jest związana z Jarosławem Grzywińskim, byłym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych.
Jest wegetarianką. Była związana ze szkołą kabały. Cierpi na chorobę Hashimoto.
Posiada dom w Rio de Janeiro. W 2007 jej majątek szacowany był na ok. 1,5 mln złotych. Była jedną ze "100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu" według danych magazynu "Forbes Polska"; jej wizerunek został wyceniony przez reklamodawców na 391 tys. zł w 2008 (34. miejsce), 390 tys. zł w 2009 (35. miejsce), 360 tys. zł w 2010 (64. miejsce), w 2011 zajęła 29. miejsce, 381 tys. w 2012 (53. miejsce), 529 tys. zł, w 2013 (21. miejsce) i 269 tys. w 2014 (51. miejsce). W 2015 rankingu nie publikowano.