Biografia
Sławomir Łosowski, właśc. Marek Sławomir Łosowski (ur. 31 sierpnia 1951 w Gdańsku) – polski muzyk, lider, główny kompozytor i założyciel zespołu Akcenty, przemianowanego w 1976 na Kombi. Gra na instrumentach klawiszowych, jest również autorem tekstów. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
Życiorys
Dzieciństwo spędził w pracowni rzeźbiarskiej ojca przy ul. Mariackiej w Gdańsku. Z wykształcenia jest technikiem-elektronikiem. Zasłynął tym, że przerobił sowieckie organy elektronowe Junost oraz wykonał do nich kilka własnych układów elektronicznych, dzięki czemu uzyskał możliwość kreowania zupełnie nowych brzmień. Do dzisiaj modyfikuje fabryczne syntezatory w poszukiwaniu własnych barw dźwięku, a jego instrumentarium wciąż fascynuje pasjonatów muzyki elektronicznej. Stworzył rozpoznawalny styl i brzmienie Kombi, jest kompozytorem takich przebojów jak: "Słodkiego miłego życia", "Kochać cię – za późno", "Przytul mnie", "Wspomnienia z pleneru", "Taniec w słońcu", "Za ciosem cios" i "Nietykalni – skamieniałe zło". Skomponował ponad 80 utworów. Jego kompozycja instrumentalna "Bez ograniczeń energii" była jedną z muzycznych czołówek TVP, w latach 1982–2007 otwierała program 5-10-15.
Jesienią 1983 na antenie radiowej Trójki ukazała się kompozycja Łosowskiego z tekstem Marka Dutkiewicza "Słodkiego miłego życia". W roku 1984 piosenka ta podbiła publiczność XXI Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu; zespół wielokrotnie nią bisował i wygrał nagrodę publiczności. Stała się największym hitem w historii Kombi i do dzisiaj jest jego "muzycznym logo". Zaliczana jest przez różne plebiscyty radiosłuchaczy do grona największych polskich przebojów okresu powojennego.
W 1992 roku z przyczyn osobistych (choroby żony – Łucji Łosowskiej) zawiesił działalność zespołu Kombi.
W 2004 wznowił działalność zespołu występując początkowo jako Łosowski, następnie przyjął szyld Łosowski – lider Kombi, by od 2013 roku występować jako Kombi Łosowski, a od grudnia 2014 ponownie jako Kombi.
13 maja 2016 nakładem wydawnictwa In Rock ukazała się książka Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia autorstwa Sławomira Łosowskiego oraz Wojciecha Korzeniewskiego.
W 2019 roku muzyk obchodzi 50-lecie swojej działalności artystycznej, które uczcił koncertem Kombi w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Na scenie gościnnie wystąpili również Leszek Możdżer, MC Silk, Andrzej Nowak i DJ Spox.
Działalność pozasceniczna
Drugą po muzyce pasją Łosowskiego jest rysowanie. Swoje rysunki przekornie określa nazwą "gra-fika". Rysuje od 3 roku życia, Najlepsze prace z dzieciństwa zachowały się dzięki jego ojcu Alfonsowi Łosowskiemu, który był artystą rzeźbiarzem, malarzem i rysownikiem, absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Publicznym debiutem Łosowskiego jako rysownika był album Tabu, na okładce którego wykorzystano "gra-fiki" muzyka. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych.
Jest właścicielem studia nagraniowego SL Sound w gdańskiej dzielnicy Osowa.
Życie prywatne
Był żonaty z Łucją Łosowską (zm. 18 sierpnia 2015 r.), z którą ma dwójkę dzieci – perkusistę Tomasza Łosowskiego i flecistkę Joannę Łosowską-Stojek. W 1989 roku, napisał córce kilka piosenek na potrzeby programu Dyskoteka Pana Jacka (czyt. Dżeka). Z synem Tomaszem, koncertuje z przerwami od 1991 roku. Obecnie grają razem w zespole Kombi.
Nagrody
Wystawy rysunków
Instrumenty
Będące w użytku:.
Nie będące już w użytku.
Nota prawna
Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_%C5%81osowski