Biografia
Tytus Wojnowicz (ur. 12 grudnia 1965 we Wrocławiu) – polski muzyk, oboista.
Życiorys
Wykonuje różnorodną muzykę – od poważnej, poprzez filmową aż po etniczną. Tytus Wojnowicz w swojej muzyce utworom muzyki poważnej nadaje wyjątkowe, nowoczesne brzmienie, łączy elementy muzyki poważnej i popowej.
Lekcje skrzypiec pobierał od 7 roku życia, w wieku 15 lat zaczął grać na oboju. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie oboju prof. Stanisława Malikowskiego. W 1993 uzyskał dyplom Staatliche Hochschule für Musik we Fryburgu także w klasie oboju u Heinza Holligera.
Koncertował m.in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, na Tajwanie, w USA (m.in. w Carnegie Hall) oraz krajach Azji i Afryki. Występował w niemal wszystkich liczących się salach koncertowych Europy. Grał wraz z Nigelem Kennedy w ramach trasy koncertowej "The Bach & Vivaldi Experience".
W latach 1996–2000 współpracował z Piotrem Rubikiem, który był producentem, aranżerem i kompozytorem większości popularnych utworów wykonywanych przez Wojnowicza w tym okresie.
Od 1989 roku jest członkiem Warszawskiego Kwintetu Dętego, z którym nagrał 2 płyty. Występował także z wieloma orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Varsovia i Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Concerto Avenna, Sinfonietta Cracovia, Orkiestrą Opery Kameralnej. Obecnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, prowadząc aktywne życie pedagogiczne.
Jest założycielem i kierownikiem artystycznym grupy "Ensemble de Narol", której członkami są także Sebastian Aleksandrowicz, Tomasz Bińkowski, Anton Birula, Władysław Kłosiewicz, Grzegorz Lalek, Hanna Turonek, Leszek Wachnik, Ania Wandtke i Sebastian Wypych. Zespół gra kameralną muzykę poważną.