Uwaga! Strona jest w budowie. W każdej chwili wszystko może się zawalić, twój ekran wtedy pewnie eksploduje i może urwać ci głowę. Przebywanie na budowie bez kasku jest nielegalne i nieodpowiedzialne. :)
A po angielsku Goggle mówi że: This page is under construction. Everything can collapse at any moment, then your screen will probably explode and it can blow your head off. It is illegal and irresponsible to be on the construction site without a helmet.
Foto: Jacek Poręba
Projekt: Sławomir Jurek
Ya Hozna – polski zespół muzyczny, którego założycielami byli Renata Przemyk (śpiew) i Sławomir Wolski (autor tekstów, kompozytor i instrumentalista). W swych autorskich piosenkach grupa pomysłowo łączyła elementy rocka, folku i bluesa oraz zwracała uwagę oryginalnymi, sugestywnymi tekstami. Miała też charakterystyczne, rozpoznawalne brzmienie, oparte na akustycznych instrumentach: akordeon, kontrabas, saksofony. Nazwę swą zespół zaczerpnął z tytułu utworu Franka Zappy.HistoriaZespół Ya Hozna pojawił się na polskiej scenie muzycznej w połowie roku 1989. Jego powstanie było następstwem wspólnego występu R. Przemyk i S. Wolskiego na XXV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie Renata Przemyk zdobyła Grand Prix i nagrodę dziennikarzy, wykonując piosenki autorstwa S. Wolskiego. Pierwszy skład zespołu tworzyli: Renata Przemyk – śpiew, Sławomir Wolski - akordeon, Jacek Ograbek – kontrabas, Andrzej Antolak – saksofon. W lipcu 1989 r. saksofonistą zespołu został Jarosław Woszczyna i w tym nowym składzie zespół wydał w maju 1990 r. płytę długogrającą – Ya Hozna (Pronit PLP 0115 – winyl). Zespół zrealizował program telewizyjny pt. Wyjście, dużo koncertował i wystąpił na wielu festiwalach (SFP Kraków 1989 i 1990, KFPP Opole 1989 i 1990, FAMA 1989 i 1990, Jarocin 1989, Sopot 1990). Muzykami, którzy krótko bądź okazjonalnie współpracowali z grupą Ya Hozna, byli: Dariusz Żak (saksofon), Piotr "Fala" Falkowski (perkusja) i Max Olech (saksofon). Po odejściu Renaty Przemyk w listopadzie 1990 r. samodzielnym liderem zespołu Ya Hozna stał się Sławomir Wolski, a nową wokalistką została na krótko Anna Parchimowicz. W połowie roku 1991 grupa nagrała nowe piosenki autorstwa S. Wolskiego, które nie doczekały się wydania płytowego, zostały jednak zarejestrowane w programie telewizyjnym pt. Bunt, emitowanym przez TVP2 w lipcu 1991 r. (utwory: "Tyrada tyrana", "Ostatnia orkiestra", "Bal na Łysej Górze", "Miłość piękna jest jak", "Piosenka aktorska", "Mucha na stole", "Jak można", "Lobotomia", "Kuchnia to raj"). W tym składzie zespół nie koncertował.Po trzyletniej…