Biografia
Jan Józef Borysewicz, pseud. Jan Bo (ur. 17 kwietnia 1955 we Wrocławiu) – polski wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, wirtuoz gitary, a także autor tekstów piosenek. Muzyczny samouk i twórca warsztatów muzycznych. Lider i współzałożyciel zespołu Lady Pank. Autor solowego projektu Jan Bo.
Dzieciństwo
Urodził się we Wrocławiu, gdzie wychowywał się i mieszkał w części miasta Sępolno blisko Pól Marsowych. Początkowo planował zostać perkusistą, gdyż jego ojciec – Michał Borysewicz grał amatorsko na bębnach w zespole jazzowym. W wieku czternastu lat uczestniczył w perkusyjnych warsztatach muzycznych w Chodzieży, które prowadził Janusz Stefański. Gitarą zainteresował go brat Andrzej, nauczył pierwszego utworu – "Dom wschodzącego słońca".
Naukę gry na gitarze rozpoczął pod okiem instruktora Mariana Koniecznego w Domu Kultury na Sępolnie we Wrocławiu. Tam zwrócił na niego uwagę Jacek Baran – ówczesny wokalista zespołu Nurt.
Początki kariery
Borysewicz gra zawodowo na gitarze od 1970 roku. W tym okresie wypatrzył go angielski bluesman Alexis Korner współpracujący m.in. z Muddym Watersem. Zamierzał on zabrać 15-letniego wówczas Borysewicza do Anglii, jednak nie zgodzili się na to rodzice chłopca. Oficjalnie zadebiutował w roku 1972 (jako 17-latek) w zespole Nurt, do którego trafił w zastępstwie Aleksandra Mrożka prosto na koncert bez prób. Jeszcze w tym samym roku został gitarzystą zespołu Super Pakt, gdzie grał m.in. z Jackiem Krzaklewskim. Następnie przez osiem miesięcy występował z duetem Katia&Roman, z którym, grając podczas pobytu w NRD, dostał pierwszą propozycję współpracy z Budką Suflera.
W latach 1975–1977 grał w zespole Ireneusza Dudka – Apokalipsa.
W 1978 roku rozpoczął stałą współpracę z zespołem Budka Suflera, z którym nagrał trzy albumy studyjne – Na brzegu światła, Ona przyszła prosto z chmur, Za ostatni grosz. Dla Budki Suflera Borysewicz skomponował utwory: Nie wierz nigdy kobiecie, Bez satysfakcji, Nie ma końca tej podróży. Zwiastowały one styl Lady Pank, którego koncepcja rodziła się podczas ostatnich miesięcy gry Borysewicza w Budce. Utwór Nie wierz nigdy kobiecie okazał się być jednym z największych przebojów zespołu. Zespół z rezerwą podszedł do pozostałych kompozycji Borysewicza. Umieszczał je jedynie na pojedynczych singlach, co stało się to zarzewiem konfliktu, po którym Borysewicz postanowił opuścić grupę, a wraz z nim autor tekstów Andrzej Mogielnicki. Zaraz po tych wydarzeniach dostał propozycję grania w zespole Perfect, jednakże odrzucił ją, by założyć własny zespół.
Lady Pank
Pierwsze nagranie nowej grupy (Mała Lady Punk), do którego Borysewicz podłożył również wokal, powstało w grudniu 1981 roku podczas sesji nagraniowej płyty Układy Izabeli Trojanowskiej, gdy formalnie muzyk był jeszcze członkiem Budki Suflera. Rok później, przy pomocy Mogielnickiego, znalazł pochodzącego z Olecka Janusza Panasewicza, który został głównym wokalistą tworzącej się kapeli. Pozostałych muzyków Borysewicz sprowadził m.in. z Oddziału Zamkniętego. W tym składzie ostatecznie ukształtował się zespół nazwany nieco przewrotnie Lady Pank. Pierwsza płyta zespołu wydana w 1983 roku osiągnęła ogromny sukces komercyjny, większość umieszczonych na niej utworów zajmowała wysokie miejsca na listach przebojów.
W latach 1986–1988, Borysewicz wraz z Januszem Panasewiczem pod szyldem Lady Pank nagrał ścieżkę dźwiękową z własną muzyką do filmu animowanego O dwóch takich, co ukradli księżyc. W nagraniach zagrał na wszystkich instrumentach.
Solowe nagrania
W 1988 roku miała miejsce premiera pierwszej solowej płyty Borysewicza, wydanej pod szyldem Jan Bo – Królowa ciszy, zawierającym jego autorskie utwory świąteczne. Niedługo potem rozpoczął pracę nad nowym muzycznym projektem BO-Session, w którym zamierzał zaprezentować autorskie wykonania kompozycji Milesa Davisa, Johna Coltrane'a oraz Jimiego Hendrixa. Owocem tej sesji był utwór Easy Rider, w nagraniu którego prócz samego pomysłodawcy, udział wzięli gitarzyści: Dariusz Kozakiewicz, Winicjusz Chróst, Artur Affek, Piotr "Dziki" Chancewicz i Maciej Gładysz. Na instrumentach perkusyjnych grał Wojciech Morawski, a na gitarze basowej Wojciech Pilichowsk
W latach 1991–1994, gdy zespół Lady Pank pauzował, Borysewicz wydał drugą solową płytę Wojna w mieście (1992).
W 1996 roku Borysewicz wydał kolejną solową płytę pt. Moja wolność.
W 2003 Borysewicz nagrał pop-rockową płytę z Pawłem Kukizem, zawierającą między innymi przeboje – Jeśli tylko chcesz czy Bo tutaj jest, jak jest.
Rok 2010 to swoisty powrót Borysewicza do projektu Jan Bo. W tym samym czasie – po kilkunastu latach od premiery poprzedniej płyty – wydał on czwartą solową płytę zatytułowaną Miya. Zaprosił on na nią także gości w postaci Piotra Cugowskiego (wokal w utworze: Masz się bać) i Urszuli Rembalskiej (duet wokalny w utworze: Pajacyk).
Czasy najnowsze
3 czerwca 2013 roku miała miejsce premiera wspólnego singla Borysewicza oraz zespołu Video – Kryzysowy.
W 2014 roku Borysewicz został zaproszony przez Roberta Mączyńskiego do nagrania wspólnego albumu Bal Maturalny. Album sygnowany szyldem Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz osiągnął zdumiewający wynik w sprzedaży otrzymując dość szybko status platynowej płyty.
27 listopada 2015 roku do sprzedaży trafił debiutancki album duetu Borysewicz & Brzozowski zawierający 11 utworów oscylujących wokół stylistyki pop-rockowej. Wydawnictwo promował singiel Słowa na otarcie łez.
23 września 2016 wydał kolejny solowy album spod szyldu Jan Bo – Kawa i dym.
27 maja 2017 brał udział w otwarciu gali KSW 39 na Stadionie Narodowym w Warszawie wykonując utwór Zamki na Piasku w towarzystwie Damiana Ukeje w roli wokalisty.
W 2018 roku muzyk wystartował z nowym projektem – Akademia Jana Borysewicza. Są to warsztaty muzyczne połączone z koncertami.
28 października 2018 odbył się wyjątkowy koncert z okazji 30-lecia koncertów w Radiowej Trójce spod szyldu Jan Borysewicz i Przyjaciele. Obok artysty wystąpiły takie gwiazdy polskiej sceny muzycznej jak: Maciej Maleńczuk, Małgorzata Ostrowska, Wojciech Cugowski, Piotr Rogucki czy Dariusz Kozakiewicz. Jubileuszowy koncert poprowadził Marek Niedźwiecki.
25 grudnia 2018 miała miejsce premiera singla zespołu Red Lips Gdy nie dzwonisz z gościnnym udziałem Borysewicza. Do jego autorskiej kompozycji tekst napisał Wojciech Byrski.
Inne nagrania
Poza wymienionymi powyżej nagraniami, Borysewicz grał z wieloma innymi wykonawcami m.in. z Obywatelem G.C, zespołem The Fotoness, Urszulą, Ewą Bem.
Wiosną 1982 roku grał w zespole Tadeusza Nalepy razem z Wojciechem Bruślikiem i Andrzejem Dylewskim.
Ponadto był twórcą projektu Nasz Wspólny Świat (z udziałem m.in. zespołów Lombard, TSA i Kombi) oraz producentem składanki Być Wolnym, w której nagrywaniu brali udział przedstawiciele różnych nurtów polskiego rocka (obok Lady Pank i Perfectu, także T.Love, Big Cyc i Acid Drinkers). Na składance znalazł się również utwór Choćby nie wiem co z muzyką lidera Lady Pank do tekstu Roberta Gawlińskiego. Utwór ten został nagrany w składzie: Janusz Panasewicz – wokal, Robert Gawliński – wokal, Jan Borysewicz – gitara, Dariusz Kozakiewicz – gitara, Ryszard Sygitowicz – gitara, Titus – gitara basowa, Kuba Jabłoński – perkusja. Grał gościnnie też z zespołem Subway w którym grał między innymi Marek Koszada.
Nota prawna
Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Pełny tekst źródłowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Borysewicz