Biografia
Janusz Panasewicz, właściwie Jan Panasewicz (ur. 18 stycznia 1956 w Lipsku) – polski wokalista rockowy, frontman zespołu Lady Pank, autor tekstów utworów muzycznych.
Życiorys
Ukończył szkołę podstawową w Olecku, a w 1975 roku zdał maturę w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych przy ul. Słonimskiej w Białymstoku, gdzie równolegle uczęszczał do średniej szkoły muzycznej. Będąc uczniem ósmej klasy szkoły podstawowej, amatorsko śpiewał i grał na gitarze w przerwach lekcyjnych. W 1973, zajął VI miejsce na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze wykonując utwór pt. "Bradiaga". Po ukończeniu szkoły średniej, podjął pracę w Regionalnym Ośrodku Kultury "Mazury Garbate" w Olecku. W 1979 nawiązał współpracę z zespołem Ogród Wyobraźni. Następnie, w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej, śpiewał w zespole wojskowym Desant. Po okresie protestów i odmowy śpiewania na festiwalu w Kołobrzegu został karnie przeniesiony do jednostki wojskowej czołgowej w Sanoku. Podczas trwania służby, za sprawą Andrzeja Mogielnickiego (z którego przyszłą żoną śpiewał w zespole Desant), w 1982 roku trafił do zespołu Lady Pank, którego wokalistą pozostaje do dnia dzisiejszego (wcześniej głównym wokalistą zespołu był Jan Borysewicz). Pierwszymi utworami, które zaśpiewał z Lady Pank były: "Minus 10 w Rio" i „Tańcz głupia tańcz". Oba utwory zostały zarejestrowane w studiu krakowskiego teatru STU.
Panasewicz jest autorem tekstów piosenek na kilku płytach Lady Pank, w tym słów do takich utworów, jak: „Młode orły", "Nie chcę litości", "Na granicy", "Znowu pada deszcz", "Słońcem opętani", "Mój świat bez Ciebie" czy "Do Moniki L." – kompozycji stanowiącej ilustrację muzyczną do filmu Ajlawju w reżyserii Marka Koterskiego.
Poza Lady Pank występował i nagrywał m.in. z: Krystyną Prońko ("Firma „Ja i Ty""), Piotrem Zanderem ("Brzydkie dzieci", "Neapolitano"), Robertem Gawlińskim ("Choćby nie wiem co"), Kobranocką ("Jeżdżę na rezerwie", koncertowe "Daj na tacę" i "Hipisówka"), Perfectem (koncertowe "Niewiele ci mogę dać") oraz Katarzyną Kowalską (koncertowe "Zamki na piasku"). Ponadto był współautorem projektu muzycznego Nasz Wspólny Świat, w którym pełnił rolę jednego z wokalistów. Swoje partie wokalne udzielił w utworze "Stanie się cud", w nagraniu którego wzięli również m.in. Jan Borysewicz, Marek Piekarczyk, Małgorzata Ostrowska czy Grzegorz Skawiński.
W 1998 roku zadebiutował rolą Antoniego jako główny bohater filmu fabularnego "Nic" (reż. Dorota Kędzierzawska).
16 lipca 2008 na antenie RMF FM miała miejsce premiera pierwszego solowego singla Panasewicza – "Po co słowa". 19 września nakładem QL Music został wydany pierwszy solowy album artysty – Panasewicz.
27 marca 2009 otrzymał tytuł "zasłużony dla miasta Olecka". Dwa lata później – w 2011 roku – wziął udział w nagraniu utworu "Mazurski cud", powstałego w ramach akcji "Mazury Cud Natury", promującego region Mazur. Autor kompozycji, Krzysztof "Dżawor" Jaworski, znany z występów w grupie Harlem, zaprosił do nagrań także innych artystów związanych z regionem, w tym: Krzysztofa Daukszewicza, Ryszarda Rynkowskiego, Piotra "Petera" Wiwczarka z Vader oraz Pawła "Draka" Grzegorczyka z zespołu Hunter.
3 marca 2012 wziął udział w drugiej edycji programu Bitwa na głosy. Wraz ze swoją drużyną zajął 4. miejsce, odpadając w 7. odcinku.
25 marca 2014 wydał drugi solowy album pt. Fotografie, do którego muzykę napisali John Porter oraz producent nagrań Jakub Galiński.
W 2017 został jurorem piątej, ostatniej dotychczas edycji programu talent show Idol.
20 lipca 2018 roku, podczas 25. Przystanku Olecko, została odsłonięta ławka na której usadzona jest rzeźba Janusza Panasewicza. W uroczystym odsłonięciu pomnika brał udział sam artysta w towarzystwie rodziny oraz fanów.
23 sierpnia 2019 wystąpił jako gość Darii Zawiałow w ramach dziesiątej edycji trasy Męskie Granie.
Życie prywatne
Janusz jest synem Tadeusza i Jadwigi Panasewicz, po której odziedziczył talent wokalny (przez 40 lat śpiewała w chórze). Ma również braci: Józefa i Tomasza.
W 1980 ożenił się z Bogusławą Ossowską. Obecnie jest z nią rozwiedziony, mają syna Wojciecha (ur. 1980).
Związany jest z Ewą Smolarczyk, z którą ma dwóch synów bliźniaków – Brunona i Juliusza (ur. październik 2007).
Nota prawna
Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Panasewicz