Biografia
Justyna Maria Steczkowska (ur. 2 sierpnia 1972 w Rzeszowie) – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, skrzypaczka, aktorka filmowa i teatralna, prezenterka telewizyjna, projektantka mody, fotografka i osobowość medialna. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.
Znana z szerokiej skali głosu, wyliczonej na cztery oktawy. Działalność muzyczną rozpoczynała w zespołach rockowych i jazzowych. W 1994 została laureatką finału pierwszej edycji programu Szansa na sukces oraz zdobyła nagrodę "Karolinki" na 31. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1995 zwyciężyła w finale Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich i reprezentowała Polskę w 40. Konkursie Piosenki Eurowizji. Od 1996 wydała 12 solowych albumów studyjnych: Dziewczyna Szamana (1996), Naga (1997), Dzień i Noc (2000), Alkimja (2002), Femme Fatale (2004), Daj mi chwilę (2007), Puchowe kołysanki (2008), To mój czas (2009), XV (2012), Puchowe kołysanki 2 (2013), Anima (2014) i Maria Magdalena. All is One (2019), a także cztery płyty we współpracy z innymi wykonawcami: Mów do mnie jeszcze (2001) z Pawłem Delągiem, Mezalianse (2011) z Maciejem Maleńczukiem, Ale szopka z Urszulą Dudziak (2011) i I na co mi to było? (2015) z Bobanem Markoviciem oraz ścieżkę dźwiękową do filmu Na koniec świata (1999).
Laureatka sześciu nagród Fryderyków, dwóch Wiktorów, Superjedynki i Bursztynowego Słowika. W 2015 została uhonorowana Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Wielokrotnie była uwzględniana w rankingach na liście najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu.
Była główną bohaterką filmu dokumentalnego Justyna, zagrała też epizodyczne role w kilku filmach i serialach oraz wystąpiła w kilku spektaklach teatralnych. Prowadzi czynnie działalność charytatywną. Była uczestniczką, jurorką, prowadzącą bądź bohaterką wielu telewizyjnych programów rozrywkowych oraz wzięła udział w ogólnopolskich kampaniach reklamowych dla czterech dużych firm. Zaprojektowała własną kolekcję ubrań dla dziewczynek.
Młodość
Urodziła się w Rzeszowie, gdzie mieszkała na rzeszowskiej Baranówce. Jest czwartym z dziewięciorga dzieci Danuty i Stanisława Steczkowskich. Po matce ma pochodzenie tatarskie. Mając pięć lat, przeprowadziła się z rodzicami do Stalowej Woli, gdzie uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Pod koniec lat 80. wróciła do Rzeszowa, gdzie w 1990 ukończyła naukę w liceum mieszczącym się w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 przy ul. Szopena.
Studiowała wiolinistykę na Akademii Muzycznej w Gdańsku, ale po roku przerwała studia, by skupić się na wokalistyce. Wówczas bez powodzenia zdawała egzaminy do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, na Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i na Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Kariera muzyczna
Początki i lata 90.
W 1990, w nagrodę za ukończenie liceum z wyróżnieniem, zagrała koncert d-moll Henryka Wieniawskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Rzeszowskiej. Następnie przeprowadziła się na studia do Gdańska, gdzie śpiewała w klubach jazzowych, między innymi z Maciejem Miecznikowskim. W tym okresie występowała również z Leszkiem Możdżerem, u którego boku debiutowała z jazzowym koncertem w telewizji. Po przerwaniu studiów założyła własny zespół jazzowy Shoco. Śpiewała też w zespołach rockowych Wańka Wstańka, 1984, Agressiva 69 i Revolutio Cordis. Równocześnie dorabiała, śpiewając na imprezach okolicznościowych i tworząc artystycznie malowane guziki.
W 1994 wzięła udział w przesłuchaniach do programu TVP2 Szansa na sukces; najpierw bez powodzenia wystąpiła z piosenką "Nie przynoś mi kwiatów, dziewczyno" w odcinku z zespołem Trubadurzy, a w kolejnym odcinku za wykonanie utworu "Boskie Buenos" z repertuaru grupy Maanam zajęła pierwsze miejsce. Dzięki wygranej w programie wystąpiła w koncercie "Debiutów" podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w którym zwyciężyła, otrzymując nagrodę im. Anny Jantar. W 1995 z piosenką "Moja intymność" wygrała Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. W maju, reprezentując Polskę z utworem "Sama", zajęła 18. miejsce w finale 40. Konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie. W czerwcu wystąpiła z piosenką "Sama" w konkursie o Grand Prix im. Karola Musioła podczas 32. KFPP w Opolu, a także na festiwalu sopockim, na którym przedstawiła piosenki "Dziewczyna Szamana" i "Wrogu mój". Również w 1995 nawiązała współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, z którym nagrała materiał na debiutancki album studyjny pt. Dziewczyna Szamana. Tytułowy utwór z albumu był nominowany do nagrody muzycznej Fryderyka w kategoriach "piosenka roku" i "wideoklip roku". Sam album, wydany na początku 1996, zyskał status platynowej płyty, rozchodząc się w ponad 200 tys. egzemplarzy. W tym samym roku Steczkowska została wyróżniona Fryderykami w kategoriach: "wokalistka roku", "album roku" (za Dziewczynę Szamana), "piosenka roku" (za "Oko za oko, słowo za słowo") i "fonograficzny debiut roku". Otrzymała także statuetkę Wiktora.
W 1997 wydała drugi album studyjny pt. Naga, który został wyprodukowany przez Grzegorza Ciechowskiego. Wydawnictwo zapewniło jej certyfikat złotej płyty za sprzedaż ponad 100 tys. egzemplarzy. Płytę promowała singlami "Za dużo wiesz" i "Za karę". Również w 1997 pojawiła się gościnnie na kilku płytach innych wykonawców, m.in. zespołu Voo Voo (Flota zjednoczonych sił) i Grzegorza Turnaua (Tutaj jestem), a także została bohaterką filmu dokumentalnego Jacka Taszakowskiego i Leszka Molskiego Justyna, który opowiadał o drodze artystycznej piosenkarki. W 1999 wraz z Antonim Łazarkiewiczem stworzyła ścieżkę dźwiękową do filmu Magdaleny Łazarkiewicz Na koniec świata, w którym zagrała główną rolę Teresy.
Lata 2000–2010
W lutym 2000 wydała kolejny album studyjny pt. Dzień i Noc, na którym znalazły się piosenki z tekstami autorstwa Edyty Bartosiewicz i Katarzyny Nosowskiej. Na pierwszej części albumu wykonała utwory taneczne, na drugiej zawarła utwory inspirowane muzyką filmową, nie zawierające słów, a tylko wokalizy. W grudniu zaśpiewała dla polsko-ukraińskiego batalionu stacjonującego w Kosowie, za co w styczniu 2001 została uhonorowana medalem za "zasługi dla obronności Rzeczypospolitej" przez ministra obrony narodowej Bronisława Komorowskiego. W listopadzie wraz z Pawłem Delągiem wydała album pt. Mów do mnie jeszcze, zawierający utwory do tekstów Williama Szekspira, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Kolejny album pt. Alkimja wydała w październiku 2002, promowała go singlem "Świt świt". Albumem nawiązywała do kultury żydowskiej, zawierając utwory śpiewane po hebrajsku, aramejsku oraz w językach ladino i jidysz. W tym czasie pracowała też nad widowiskiem koncertowym Alkimja, które premierowo zaprezentowała podczas 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za sprzedaż albumu w 35 tys. egzemplarzy otrzymała złotą płytę oraz Fryderyka w kategorii "etno-folkowy album roku". W październiku wystąpiła z materiałem z płyty na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. W maju 2003 wystąpiła na Placu Zamkowym w Lublinie podczas gali koncertowej z okazji 83. urodzin Jana Pawła II i 25. rocznicę pontyfikatu papieża. W sierpniu wystąpiła z utworem "Moja intymność" na festiwalu sopockim.
W 2004 wydała kolejny album studyjny pt. Femme Fatale, na którym umieściła własne interpretacje piosenek wykonywanych przez słynne piosenkarki polskie i zagraniczne. Wydanie krążka zostało poprzedzone spektaklem telewizyjnym, w którym wcielała się w postacie Kaliny Jędrusik, Anny German, Marilyn Monroe czy Édith Piaf. W sierpniu wystąpiła z piosenką "Pod Papugami" w koncercie pamięci Czesława Niemena podczas festiwalu sopockiego. W styczniu 2005 wystąpiła gościnnie w programie Stratosfera, a także wzięła udział w nagraniach charytatywnego singla "Pokonamy fale". Również w 2005 zagrała koncert "Kobiety", zawierający jej autorskie interpretacje dawnych przebojów w aranżacji Mateusza Pospieszalskiego, za który Telewizja Polska (jako producent) zdobyła nominację do nagrody w kategorii "muzyka koncert" podczas Festiwalu Złota Róża w Lucernie, a także zaśpiewała podczas trasy Wiosna Polaków, będącej częścią kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami prarlamentarnymi w Polsce. W grudniu wydała album z popularnymi, polskimi kolędami, który był dołączany jako dodatek do magazynu "Nowy Dzień".
W marcu 2006 wystąpiła w koncercie Wielkanocny Gospel, który odbył się w Kościele Marii Magdaleny we Wrocławiu przy udziale zespołu gospelowego Visual Ministry Choir z Londynu. Latem wzięła udział w trasie koncertowej "Urodzinowe Lato z radiem". W lipcu wystąpiła na 10. Festiwalu Muzyki i Kultury Romów w Ciechocinku, a w sierpniu zagrała koncert na Przystanku Woodstock, a w grudniu wydała autorski singel "Świąteczna piosenka o miłości" oraz wystąpiła w koncertach Reqiuem pro Pace, organizowanym z okazji 25-lecia wprowadzenia stanu wojennego, i Arie ze śmiechem, który został wyemitowany drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.
W kwietniu 2007 wystąpiła podczas koncertu 50 lat wizji z Poznania, odbywającego się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z okazji 50-lecia istnienia poznańskiego oddziału TVP. W maju wystąpiła w koncercie Tajemnica światła – tajemnica miłosierdzia. Pieśń o Janie Pawle II organizowanym we wrocławskiej bazylice garnizonowej św. Elżbiety. W czerwcu wystąpiła gościnnie w koncercie Trendy podczas festiwalu TOPtrendy 2007, na którym była również jednym z jurorów. Również w czerwcu wydała ósmy album studyjny pt. Daj mi chwilę, którego producentem był Bogdan Kondracki. Album promowała utworami "To tylko złudzenie (To nie miłość)", "Tu i tu" i "Wracam do domu", do których zrealizowała teledyski. Krążek zdobył status złotej płyty za sprzedaż w ponad 15 tys. egzemplarzach. W sierpniu zagrała koncert w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, we wrześniu wystąpiła gościnnie w finale wyborów Miss Polonia, a w październiku zaśpiewała utwór Paula Simona "The Sound of Silence" podczas Koncertu Dnia Papieskiego. W listopadzie odebrała nagrodę Prometeusza, przyznawaną "najwybitniejszym i najbardziej zasłużonym artystom występującym na estradach Polski i świata". W grudniu zaśpiewała wraz z Piotrem Cugowskim i Eweliną Flintą utwór "Kraków, go!", którą napisali Jacek Cygan i Robert Janson na potrzeby promocji Krakowa przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012. Również w grudniu zdobyła nominację do Telekamery w kategorii "muzyka", uświetniła występem świąteczny koncert TVP2 Do Betlejem – Wieczór kolęd z Przyjaciółmi Zaczarowanej Piosenki oraz Sylwestrowa Moc Przebojów, organizowany przez telewizję Polsat na krakowskim Rynku.
W lutym 2008 wydała reedycję albumu Daj mi chwilę, wzbogaconą o singiel "Choć wieje, pada, grzmi", który nagrała z Borysem Szycem. W marcu wystąpiła na Placu Zamkowym w Warszawie podczas koncertu "Solidarni z Białorusią". W maju odebrała Wiktora w kategorii "gwiazda piosenki i estrady" i wydała album studyjny pt. Puchowe kołysanki, zawierający jej autorskie piosenki oraz czytane przez nią bajki. Płyta, objęta patronatem Fundacji TVN "Nie jesteś sam", dotarła do 10. miejsca oficjalnej listy sprzedaży. Jesienią premierę miało kilka albumów, na których gościnnie wystąpiła; we wrześniu pojawiła się na płycie Sanji Ilicia i Balkaniki pt. Balkan Koncept (utwór "Wróć do mnie") i Bogusława Meca pt. Duety (utwory "Mały, biały pies" i "Filozof"), a w październiku – na kompilacji pt. Nasza Niepodległa, wydanej z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, na którą nagrała własną interpretację piosenki "Biały krzyż". Utwór wykonała również podczas koncertu z okazji rocznicy, zorganizowanym 11 listopada przez Telewizję Polską w stołecznym Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W grudniu wystąpiła na bydgoskim Starym Rynku w koncercie wieńczącym akcję charytatywną "I ty możesz zostać świętym Mikołajem".
W marcu 2009 wydała dziesiąty w karierze album studyjny pt. To mój czas. Materiał promowała singlem "Tango", który wykonała w koncercie "Premier" podczas 46. KFPP w Opolu, a także singlami "Proszę cię – skłam", "Tylko ty znasz te zaklęcia", "To mój czas" i "Kim tu jestem", do których zrealizowała teledyski. Producentem płyty został węgierski kompozytor i producent Victor Rakonczai. W ramach promocji płyty, jako pierwsza artystka polskiej estrady, zagrała koncert promocyjny, który był transmitowany na żywo przez Internet. Również w marcu wydała koncertowy album DVD pt. Alkimja, będący zapisem koncertu zagranego w 2001 w ramach Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. W listopadzie wydała teledysk do utworu "Głodna miłość", który nagrała z Pawłem Małaszyńskim na potrzeby akcji charytatywnej Fundacji TVN "Nie jesteś sam". W kwietniu 2010 wraz z innymi wykonawcami zaśpiewała przebój Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" na koncercie galowym Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. W maju poinformowała o zakończeniu pięcioletniej współpracy z dotychczasowym menedżerem, Krzysztofem Wasitą. Latem wystąpiła na Przystanku Woodstock. W grudniu wystąpiła podczas koncertu sylwestrowego Imperium gwiazd organizowanego przez TVP2 we Wrocławiu.
Lata 2011–2020
W lutym 2011 wydała album pt. Mezalianse, nagrany wspólnie z Maciejem Maleńczukiem, na którym znalazły się ich interpretacje utworów Kabaretu Starszych Panów. W tym czasie wzięła udział również w nagraniu charytatywnego singla "Anioły niebios wstrzymajcie czas". W marcu wystąpiła z piosenkami Ewy Demarczyk na gali Anioły w kolorze podczas 32. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a także zaśpiewała podczas koncertu "Jednego serca" organizowanym przez TVP2 ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010. W kwietniu wystąpiła w koncercie Noc Miliona Żurawi. Polscy artyści dla Japonii, dedykowanym ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Zaangażowała się również w projekt Agnieszki Szczepanik Szopka, poświęcony twórczości Fryderyka Chopina, występując w maju w koncercie promocyjnym w Och-Teatrze oraz nagrywając album studyjny pt. Ale szopka w duecie z Urszulą Dudziak,. W czerwcu wystąpiła podczas 48. KFPP w Opolu, śpiewając utwór "Karuzela z madonnami" w koncercie pamięci Ewy Demarczyk. W grudniu premierę miał album kompilacyjny pt. …to też Ciechowski, dedykowany Grzegorzowi Ciechowskiemu, na którym znalazła się piosenka "Za dużo wiesz" w wykonaniu Steczkowskiej.
W kwietniu 2012 zaprezentowała dwupłytowe wydawnictwo pt. XV, na którym zawarła najpopularniejsze przeboje z lat 90. i popularniejsze piosenki z poprzedniej dekady, nagrane w nowych aranżacjach. Album promowała teledyskami do nowych aranżacji singli "Skłam", "Wrogu mój" i "Kryminalna miłość", a także do premierowej piosenki "Sanktuarium". W ramach promocji planowała wyruszyć w ogólnopolską trasę koncertową, która nie doszła do skutku z powodu choroby nowotworowej męża. Za album otrzymała "Różę Gali" w kategorii "muzyka". W listopadzie wystąpiła na gali z okazji 50-lecia istnienia radiowej Trójki. W maju 2013 wydała album pt. Puchowe kołysanki 2. W listopadzie wystąpiła na gali z okazji 10-lecia istnienia dziennika "Fakt", a w grudniu zaśpiewała na plenerowym koncercie Disco Sylwester z Dwójką organizowanym przez TVP2 we Wrocławiu.
W 2014 świętowała 20-lecie pracy artystycznej. W kwietniu zaśpiewała gościnnie utwór "Abba Ojcze" z Plácido Domingo podczas jego koncertu odbywającego się w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także wydała teledysk do singla "Terra", zwiastującego jej kolejny album studyjny. W czerwcu wystąpiła podczas 51. KFPP w Opolu. W lipcu wystąpiła z koncertem podczas 4. edycji festiwalu Rzeszowskie Święto Wokalne i zaśpiewała w koncercie Lato Zet i Dwójki w Zielonej Górze. W sierpniu zagrała koncert jubileuszowy podczas Polsat Sopot Festival 2014, na którym wykonała największe przeboje oraz odebrała Bursztynowego Słowika. 29 października zaprezentowała teledysk do piosenki "Kochankowie syreny", która znalazła się na jej kolejnym albumie pt. Anima. Również w 2014 wyruszyła w ogólnopolską trasę koncertową Magia trwa, obejmującą występy w największych teatrach i filharmoniach, a także wystąpiła w koncercie Grzegorz Ciechowski: Spotkanie z Legendą, który został zarejestrowany i wydany w marcu 2015 w formie albumu koncertowego.
Dzięki sukcesowi trasy Magia trwa, w 2015 wyruszyła w kolejną, tym razem zatytułowaną Nie jestem, tym kim byłam. W maju zagrała materiał z płyty Anima podczas koncertu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, a także udostępniła za darmo w wersji cyfrowej kolejny album studyjny pt. All Is One, który wydała pod pseudonimem Maria Magdalena. W czerwcu wystąpiła na 52. KFPP w Opolu, podczas którego odebrała Superjedynkę za wygraną w kategorii "Super Artystka". W październiku została uhonorowana Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a także wydała album pt. I na co mi to było?, który nagrała w duecie z serbskim muzykiem Bobanem Markovicem. Płyta została utrzymana w klimacie cygańskim, a materiał wykonywany był przez nią podczas trasy koncertowej pt. Justyna Steczkowska & Orkiestra Cygańska, którą rozpoczęła w listopadzie 2015. W grudniu uświetniła występem plenerowy koncert Funtastyczny Kraków – Sylwester organizowany przez stację TVN.
W lutym 2016 wyruszyła w jubileuszową trasę koncertową pt. Justyna Steczkowska Akustycznie. 5 czerwca wystąpiła w koncercie "Złote Opole" na 53. KFPP w Opolu, na którym zaśpiewała utwór "Dziewczyna Szamana". W tym samym roku odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Przez kolejne miesiące występowała w ramach objazdowej trasy Koncert Muzyki Filmowej. W sierpniu 2016 zagrała w Operze Leśnej urodzinowy koncert z José Carrerasem. W 2017 odbyła kolejne występy z orkiestrą cygańską, ponadto zagrała minitrasę z okazji 15-lecia od wydania płyty pt. Alkimja, a w grudniu wyruszyła w świąteczną trasę Kolędy i pastorałki. W styczniu 2018 występowała gościnnie na polskiej części światowej trasy koncertowej Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring in Concert, równocześnie grała też kolejne koncerty z orkiestrą cygańską. W październiku wraz z innymi wykonawcami wyruszyła w kolejną edycję trasy koncertowej Ciechowski – Spotkanie z Legendą, poświęconej twórczości Grzegorza Ciechowskiego, równolegle występowała również w trasach Tribute to… i drugiej serii Koncertów Muzyki Filmowej.
W lutym 2019 wydała album pt. Maria Magdalena. All is One, który premierowo udostępniła w wersji cyfrowej w maju 2015. Materiał promowała podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej. 27 lutego wystąpiła z piosenką "Wracam do domu" podczas koncertu "Artyści przeciw nienawiści" organizowanym w Łodzi. Latem odbyła kolejną serię koncertów Tribute to…. W listopadzie premierę miała piosenka "Karp 2019", którą nagrała z innymi artystami na potrzeby akcji charytatywnej "Święta bez granic", a w grudniu wystąpiła podczas świątecznych koncertów telewizyjnych: "Wielkie kolędowanie z Polsatem" i "Najpiękniejsze kolędy" przygotowanym przez TVN.
Początki i lata 90.
W 1990, w nagrodę za ukończenie liceum z wyróżnieniem, zagrała koncert d-moll Henryka Wieniawskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Rzeszowskiej. Następnie przeprowadziła się na studia do Gdańska, gdzie śpiewała w klubach jazzowych, między innymi z Maciejem Miecznikowskim. W tym okresie występowała również z Leszkiem Możdżerem, u którego boku debiutowała z jazzowym koncertem w telewizji. Po przerwaniu studiów założyła własny zespół jazzowy Shoco. Śpiewała też w zespołach rockowych Wańka Wstańka, 1984, Agressiva 69 i Revolutio Cordis. Równocześnie dorabiała, śpiewając na imprezach okolicznościowych i tworząc artystycznie malowane guziki.
W 1994 wzięła udział w przesłuchaniach do programu TVP2 Szansa na sukces; najpierw bez powodzenia wystąpiła z piosenką "Nie przynoś mi kwiatów, dziewczyno" w odcinku z zespołem Trubadurzy, a w kolejnym odcinku za wykonanie utworu "Boskie Buenos" z repertuaru grupy Maanam zajęła pierwsze miejsce. Dzięki wygranej w programie wystąpiła w koncercie "Debiutów" podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w którym zwyciężyła, otrzymując nagrodę im. Anny Jantar. W 1995 z piosenką "Moja intymność" wygrała Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. W maju, reprezentując Polskę z utworem "Sama", zajęła 18. miejsce w finale 40. Konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie. W czerwcu wystąpiła z piosenką "Sama" w konkursie o Grand Prix im. Karola Musioła podczas 32. KFPP w Opolu, a także na festiwalu sopockim, na którym przedstawiła piosenki "Dziewczyna Szamana" i "Wrogu mój". Również w 1995 nawiązała współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, z którym nagrała materiał na debiutancki album studyjny pt. Dziewczyna Szamana. Tytułowy utwór z albumu był nominowany do nagrody muzycznej Fryderyka w kategoriach "piosenka roku" i "wideoklip roku". Sam album, wydany na początku 1996, zyskał status platynowej płyty, rozchodząc się w ponad 200 tys. egzemplarzy. W tym samym roku Steczkowska została wyróżniona Fryderykami w kategoriach: "wokalistka roku", "album roku" (za Dziewczynę Szamana), "piosenka roku" (za "Oko za oko, słowo za słowo") i "fonograficzny debiut roku". Otrzymała także statuetkę Wiktora.
W 1997 wydała drugi album studyjny pt. Naga, który został wyprodukowany przez Grzegorza Ciechowskiego. Wydawnictwo zapewniło jej certyfikat złotej płyty za sprzedaż ponad 100 tys. egzemplarzy. Płytę promowała singlami "Za dużo wiesz" i "Za karę". Również w 1997 pojawiła się gościnnie na kilku płytach innych wykonawców, m.in. zespołu Voo Voo (Flota zjednoczonych sił) i Grzegorza Turnaua (Tutaj jestem), a także została bohaterką filmu dokumentalnego Jacka Taszakowskiego i Leszka Molskiego Justyna, który opowiadał o drodze artystycznej piosenkarki. W 1999 wraz z Antonim Łazarkiewiczem stworzyła ścieżkę dźwiękową do filmu Magdaleny Łazarkiewicz Na koniec świata, w którym zagrała główną rolę Teresy.
Lata 2000–2010
W lutym 2000 wydała kolejny album studyjny pt. Dzień i Noc, na którym znalazły się piosenki z tekstami autorstwa Edyty Bartosiewicz i Katarzyny Nosowskiej. Na pierwszej części albumu wykonała utwory taneczne, na drugiej zawarła utwory inspirowane muzyką filmową, nie zawierające słów, a tylko wokalizy. W grudniu zaśpiewała dla polsko-ukraińskiego batalionu stacjonującego w Kosowie, za co w styczniu 2001 została uhonorowana medalem za "zasługi dla obronności Rzeczypospolitej" przez ministra obrony narodowej Bronisława Komorowskiego. W listopadzie wraz z Pawłem Delągiem wydała album pt. Mów do mnie jeszcze, zawierający utwory do tekstów Williama Szekspira, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Kolejny album pt. Alkimja wydała w październiku 2002, promowała go singlem "Świt świt". Albumem nawiązywała do kultury żydowskiej, zawierając utwory śpiewane po hebrajsku, aramejsku oraz w językach ladino i jidysz. W tym czasie pracowała też nad widowiskiem koncertowym Alkimja, które premierowo zaprezentowała podczas 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za sprzedaż albumu w 35 tys. egzemplarzy otrzymała złotą płytę oraz Fryderyka w kategorii "etno-folkowy album roku". W październiku wystąpiła z materiałem z płyty na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. W maju 2003 wystąpiła na Placu Zamkowym w Lublinie podczas gali koncertowej z okazji 83. urodzin Jana Pawła II i 25. rocznicę pontyfikatu papieża. W sierpniu wystąpiła z utworem "Moja intymność" na festiwalu sopockim.
W 2004 wydała kolejny album studyjny pt. Femme Fatale, na którym umieściła własne interpretacje piosenek wykonywanych przez słynne piosenkarki polskie i zagraniczne. Wydanie krążka zostało poprzedzone spektaklem telewizyjnym, w którym wcielała się w postacie Kaliny Jędrusik, Anny German, Marilyn Monroe czy Édith Piaf. W sierpniu wystąpiła z piosenką "Pod Papugami" w koncercie pamięci Czesława Niemena podczas festiwalu sopockiego. W styczniu 2005 wystąpiła gościnnie w programie Stratosfera, a także wzięła udział w nagraniach charytatywnego singla "Pokonamy fale". Również w 2005 zagrała koncert "Kobiety", zawierający jej autorskie interpretacje dawnych przebojów w aranżacji Mateusza Pospieszalskiego, za który Telewizja Polska (jako producent) zdobyła nominację do nagrody w kategorii "muzyka koncert" podczas Festiwalu Złota Róża w Lucernie, a także zaśpiewała podczas trasy Wiosna Polaków, będącej częścią kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami prarlamentarnymi w Polsce. W grudniu wydała album z popularnymi, polskimi kolędami, który był dołączany jako dodatek do magazynu "Nowy Dzień".
W marcu 2006 wystąpiła w koncercie Wielkanocny Gospel, który odbył się w Kościele Marii Magdaleny we Wrocławiu przy udziale zespołu gospelowego Visual Ministry Choir z Londynu. Latem wzięła udział w trasie koncertowej "Urodzinowe Lato z radiem". W lipcu wystąpiła na 10. Festiwalu Muzyki i Kultury Romów w Ciechocinku, a w sierpniu zagrała koncert na Przystanku Woodstock, a w grudniu wydała autorski singel "Świąteczna piosenka o miłości" oraz wystąpiła w koncertach Reqiuem pro Pace, organizowanym z okazji 25-lecia wprowadzenia stanu wojennego, i Arie ze śmiechem, który został wyemitowany drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.
W kwietniu 2007 wystąpiła podczas koncertu 50 lat wizji z Poznania, odbywającego się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z okazji 50-lecia istnienia poznańskiego oddziału TVP. W maju wystąpiła w koncercie Tajemnica światła – tajemnica miłosierdzia. Pieśń o Janie Pawle II organizowanym we wrocławskiej bazylice garnizonowej św. Elżbiety. W czerwcu wystąpiła gościnnie w koncercie Trendy podczas festiwalu TOPtrendy 2007, na którym była również jednym z jurorów. Również w czerwcu wydała ósmy album studyjny pt. Daj mi chwilę, którego producentem był Bogdan Kondracki. Album promowała utworami "To tylko złudzenie (To nie miłość)", "Tu i tu" i "Wracam do domu", do których zrealizowała teledyski. Krążek zdobył status złotej płyty za sprzedaż w ponad 15 tys. egzemplarzach. W sierpniu zagrała koncert w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, we wrześniu wystąpiła gościnnie w finale wyborów Miss Polonia, a w październiku zaśpiewała utwór Paula Simona "The Sound of Silence" podczas Koncertu Dnia Papieskiego. W listopadzie odebrała nagrodę Prometeusza, przyznawaną "najwybitniejszym i najbardziej zasłużonym artystom występującym na estradach Polski i świata". W grudniu zaśpiewała wraz z Piotrem Cugowskim i Eweliną Flintą utwór "Kraków, go!", którą napisali Jacek Cygan i Robert Janson na potrzeby promocji Krakowa przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012. Również w grudniu zdobyła nominację do Telekamery w kategorii "muzyka", uświetniła występem świąteczny koncert TVP2 Do Betlejem – Wieczór kolęd z Przyjaciółmi Zaczarowanej Piosenki oraz Sylwestrowa Moc Przebojów, organizowany przez telewizję Polsat na krakowskim Rynku.
W lutym 2008 wydała reedycję albumu Daj mi chwilę, wzbogaconą o singiel "Choć wieje, pada, grzmi", który nagrała z Borysem Szycem. W marcu wystąpiła na Placu Zamkowym w Warszawie podczas koncertu "Solidarni z Białorusią". W maju odebrała Wiktora w kategorii "gwiazda piosenki i estrady" i wydała album studyjny pt. Puchowe kołysanki, zawierający jej autorskie piosenki oraz czytane przez nią bajki. Płyta, objęta patronatem Fundacji TVN "Nie jesteś sam", dotarła do 10. miejsca oficjalnej listy sprzedaży. Jesienią premierę miało kilka albumów, na których gościnnie wystąpiła; we wrześniu pojawiła się na płycie Sanji Ilicia i Balkaniki pt. Balkan Koncept (utwór "Wróć do mnie") i Bogusława Meca pt. Duety (utwory "Mały, biały pies" i "Filozof"), a w październiku – na kompilacji pt. Nasza Niepodległa, wydanej z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, na którą nagrała własną interpretację piosenki "Biały krzyż". Utwór wykonała również podczas koncertu z okazji rocznicy, zorganizowanym 11 listopada przez Telewizję Polską w stołecznym Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W grudniu wystąpiła na bydgoskim Starym Rynku w koncercie wieńczącym akcję charytatywną "I ty możesz zostać świętym Mikołajem".
W marcu 2009 wydała dziesiąty w karierze album studyjny pt. To mój czas. Materiał promowała singlem "Tango", który wykonała w koncercie "Premier" podczas 46. KFPP w Opolu, a także singlami "Proszę cię – skłam", "Tylko ty znasz te zaklęcia", "To mój czas" i "Kim tu jestem", do których zrealizowała teledyski. Producentem płyty został węgierski kompozytor i producent Victor Rakonczai. W ramach promocji płyty, jako pierwsza artystka polskiej estrady, zagrała koncert promocyjny, który był transmitowany na żywo przez Internet. Również w marcu wydała koncertowy album DVD pt. Alkimja, będący zapisem koncertu zagranego w 2001 w ramach Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. W listopadzie wydała teledysk do utworu "Głodna miłość", który nagrała z Pawłem Małaszyńskim na potrzeby akcji charytatywnej Fundacji TVN "Nie jesteś sam". W kwietniu 2010 wraz z innymi wykonawcami zaśpiewała przebój Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" na koncercie galowym Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. W maju poinformowała o zakończeniu pięcioletniej współpracy z dotychczasowym menedżerem, Krzysztofem Wasitą. Latem wystąpiła na Przystanku Woodstock. W grudniu wystąpiła podczas koncertu sylwestrowego Imperium gwiazd organizowanego przez TVP2 we Wrocławiu.
Lata 2011–2020
W lutym 2011 wydała album pt. Mezalianse, nagrany wspólnie z Maciejem Maleńczukiem, na którym znalazły się ich interpretacje utworów Kabaretu Starszych Panów. W tym czasie wzięła udział również w nagraniu charytatywnego singla "Anioły niebios wstrzymajcie czas". W marcu wystąpiła z piosenkami Ewy Demarczyk na gali Anioły w kolorze podczas 32. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a także zaśpiewała podczas koncertu "Jednego serca" organizowanym przez TVP2 ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010. W kwietniu wystąpiła w koncercie Noc Miliona Żurawi. Polscy artyści dla Japonii, dedykowanym ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Zaangażowała się również w projekt Agnieszki Szczepanik Szopka, poświęcony twórczości Fryderyka Chopina, występując w maju w koncercie promocyjnym w Och-Teatrze oraz nagrywając album studyjny pt. Ale szopka w duecie z Urszulą Dudziak,. W czerwcu wystąpiła podczas 48. KFPP w Opolu, śpiewając utwór "Karuzela z madonnami" w koncercie pamięci Ewy Demarczyk. W grudniu premierę miał album kompilacyjny pt. …to też Ciechowski, dedykowany Grzegorzowi Ciechowskiemu, na którym znalazła się piosenka "Za dużo wiesz" w wykonaniu Steczkowskiej.
W kwietniu 2012 zaprezentowała dwupłytowe wydawnictwo pt. XV, na którym zawarła najpopularniejsze przeboje z lat 90. i popularniejsze piosenki z poprzedniej dekady, nagrane w nowych aranżacjach. Album promowała teledyskami do nowych aranżacji singli "Skłam", "Wrogu mój" i "Kryminalna miłość", a także do premierowej piosenki "Sanktuarium". W ramach promocji planowała wyruszyć w ogólnopolską trasę koncertową, która nie doszła do skutku z powodu choroby nowotworowej męża. Za album otrzymała "Różę Gali" w kategorii "muzyka". W listopadzie wystąpiła na gali z okazji 50-lecia istnienia radiowej Trójki. W maju 2013 wydała album pt. Puchowe kołysanki 2. W listopadzie wystąpiła na gali z okazji 10-lecia istnienia dziennika "Fakt", a w grudniu zaśpiewała na plenerowym koncercie Disco Sylwester z Dwójką organizowanym przez TVP2 we Wrocławiu.
W 2014 świętowała 20-lecie pracy artystycznej. W kwietniu zaśpiewała gościnnie utwór "Abba Ojcze" z Plácido Domingo podczas jego koncertu odbywającego się w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także wydała teledysk do singla "Terra", zwiastującego jej kolejny album studyjny. W czerwcu wystąpiła podczas 51. KFPP w Opolu. W lipcu wystąpiła z koncertem podczas 4. edycji festiwalu Rzeszowskie Święto Wokalne i zaśpiewała w koncercie Lato Zet i Dwójki w Zielonej Górze. W sierpniu zagrała koncert jubileuszowy podczas Polsat Sopot Festival 2014, na którym wykonała największe przeboje oraz odebrała Bursztynowego Słowika. 29 października zaprezentowała teledysk do piosenki "Kochankowie syreny", która znalazła się na jej kolejnym albumie pt. Anima. Również w 2014 wyruszyła w ogólnopolską trasę koncertową Magia trwa, obejmującą występy w największych teatrach i filharmoniach, a także wystąpiła w koncercie Grzegorz Ciechowski: Spotkanie z Legendą, który został zarejestrowany i wydany w marcu 2015 w formie albumu koncertowego.
Dzięki sukcesowi trasy Magia trwa, w 2015 wyruszyła w kolejną, tym razem zatytułowaną Nie jestem, tym kim byłam. W maju zagrała materiał z płyty Anima podczas koncertu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, a także udostępniła za darmo w wersji cyfrowej kolejny album studyjny pt. All Is One, który wydała pod pseudonimem Maria Magdalena. W czerwcu wystąpiła na 52. KFPP w Opolu, podczas którego odebrała Superjedynkę za wygraną w kategorii "Super Artystka". W październiku została uhonorowana Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a także wydała album pt. I na co mi to było?, który nagrała w duecie z serbskim muzykiem Bobanem Markovicem. Płyta została utrzymana w klimacie cygańskim, a materiał wykonywany był przez nią podczas trasy koncertowej pt. Justyna Steczkowska & Orkiestra Cygańska, którą rozpoczęła w listopadzie 2015. W grudniu uświetniła występem plenerowy koncert Funtastyczny Kraków – Sylwester organizowany przez stację TVN.
W lutym 2016 wyruszyła w jubileuszową trasę koncertową pt. Justyna Steczkowska Akustycznie. 5 czerwca wystąpiła w koncercie "Złote Opole" na 53. KFPP w Opolu, na którym zaśpiewała utwór "Dziewczyna Szamana". W tym samym roku odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Przez kolejne miesiące występowała w ramach objazdowej trasy Koncert Muzyki Filmowej. W sierpniu 2016 zagrała w Operze Leśnej urodzinowy koncert z José Carrerasem. W 2017 odbyła kolejne występy z orkiestrą cygańską, ponadto zagrała minitrasę z okazji 15-lecia od wydania płyty pt. Alkimja, a w grudniu wyruszyła w świąteczną trasę Kolędy i pastorałki. W styczniu 2018 występowała gościnnie na polskiej części światowej trasy koncertowej Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring in Concert, równocześnie grała też kolejne koncerty z orkiestrą cygańską. W październiku wraz z innymi wykonawcami wyruszyła w kolejną edycję trasy koncertowej Ciechowski – Spotkanie z Legendą, poświęconej twórczości Grzegorza Ciechowskiego, równolegle występowała również w trasach Tribute to… i drugiej serii Koncertów Muzyki Filmowej.
W lutym 2019 wydała album pt. Maria Magdalena. All is One, który premierowo udostępniła w wersji cyfrowej w maju 2015. Materiał promowała podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej. 27 lutego wystąpiła z piosenką "Wracam do domu" podczas koncertu "Artyści przeciw nienawiści" organizowanym w Łodzi. Latem odbyła kolejną serię koncertów Tribute to…. W listopadzie premierę miała piosenka "Karp 2019", którą nagrała z innymi artystami na potrzeby akcji charytatywnej "Święta bez granic", a w grudniu wystąpiła podczas świątecznych koncertów telewizyjnych: "Wielkie kolędowanie z Polsatem" i "Najpiękniejsze kolędy" przygotowanym przez TVN.
Kariera aktorska
Zagrała Teresę, jedną z głównych bohaterek filmu Na koniec świata (1999). Ponadto wystąpiła w filmach Billboard (1997), Kanadyjskie sukienki (2012) i Jak poślubić milionera (2019) oraz w serialach Zaklęta (1997) i Niania (2006).
W 1997 zagrała w dwóch spektaklach Teatru Telewizji: postać Pereły Wariatki w Księdze raju i Wisztycy w Ludziach ognia. W 2001 zagrała podwójną rolę Hipolity/Tytanii w spektaklu Sen nocy letniej z muzyką Leszka Możdżera, wyreżyserowanym przez Wojciecha Kościelniaka i wystawionym w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. W 2005 wystąpiła w misterium Przez tę ziemię przeszedł Pan w reżyserii Jerzego Fedorowicza. W kwietniu 2006 premierę miała sztuka taneczno-wokalna Pasja, wystawiana przez Kielecki Teatr Tańca, w którym zagrała główną rolę Marii Magdaleny. W 2012 wystąpiła w spektaklu Grzegorza Miecugowa Trójka do potęgi, który został wystawiony w warszawskim Teatrze Syrena z okazji 50-lecia istnienia radiowej Trójki. W 2013 wystąpiła w spektaklu Śpiewnik Pana W., podczas którego zaśpiewała utwory Jerzego Wasowskiego z tekstami Jeremiego Przybory.
Pozostałe przedsięwzięcia
Była jurorką w kilku odcinkach programu Szansa na sukces, a także w konkursie o Bursztynowego Słowika na Sopot Festival 2007 i członkinią polskiej komisji jurorskiej podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji (2011).
Była jedną z bohaterek książki "Karuzela z madonnami, czyli 57 bardzo zakręconych kobiet" (2003), w której ukazał się wywiad przeprowadzony z nią przez Tomasza Raczka. Wraz z siostrą, Cecylią Steczkowską, napisała bajkę pt. "Rudolf jedyny i wyjątkowy" na potrzeby książki "Bajki gwiazd" (2005), która ukazała się również w formie audiobooka.
Zaangażowała się w telewizyjną kampanię reklamową Radia Zet (2008) i kampanię "Razem ’89" (2009) promującą obchody 20-lecia III RP. Była ambasadorką producenta rajstop Gatta (2000–2007, od 2015), marki odzieżowej Snake Milano (2009), przedsiębiorstwa spożywczego Mokate (2011) i marki Panasonic (2019).
Była finalistką szóstej edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami (2007), wcześniej dwukrotnie odrzucała zaproszenie do udziału w programie. Ponadto była też uczestniczką programów Po prostu taniec (2007), Fort Boyard (2008) i Ranking gwiazd (2008), jurorką w jednym z odcinków programu Jak oni śpiewają (2009) oraz trenerką w trzech edycjach konkursu talentów The Voice of Poland (2013–2014). Współprowadziła trzecią edycję programu Gwiazdy tańczą na lodzie (2008), do którego wcześniej dwukrotnie była zapraszana w charakterze uczestniczki, jednak za każdym razem odmawiała. Prowadziła też autorskie programy fotograficzne dla Polsat Café W obiektywie Justyny Steczkowskiej (2009), Ach, co to był za ślub (2012), Fotorodzinka (2013) i Pełna chata (2014). Była gościem talk-shows: Kuba Wojewódzki (2004, 2007), Odcienie sukcesu (2005), Szymon Majewski Show (2006), Tomasz Lis na żywo (2013), Salon sukien ślubnych (2015) i Gwiazdy Cejrowskiego (2017).
W 2020 zaprojektowała kolekcję ubrań dla dziewczynek "Anima by Justyna Steczkowska".
Charakterystyka muzyczna i inspiracje
Uchodzi za jedną z najbardziej wyrazistych wokalistek rodzimego popu. Znana z szerokiej skali głosu, wyliczonej na cztery oktawy. Jej możliwości wokalne uważa się za "spektakularne". Twórczość i występy sceniczne często wzbogaca wokalizami.
W początkowych latach kariery występowała w zespołach grających muzykę rockową i jazzową. W pierwszym okresie działalności solowej wykonywała muzykę popową z elementami rockowymi. Następnie zaczęła sięgać po brzmienia muzyki świata: na albumie Alkimja umieściła materiał inspirowany muzyką żydowską wykonywała też piosenki w stylistyce bałkańskiej, do której powróciła przy okazji nagrywania płyty I na co nam to było?, inspirowanej muzyką cygańską. Równolegle wykonywała też piosenki w stylu smooth jazz, a także zainteresowała się muzyką filmową i nagrywała utwory we współpracy z orkiestrą. Na płycie XV po raz pierwszy umieściła utwory w stylistyce trip hopu. Powróciła do niej przy albumach Anima i Maria Magdalena. All Is Love, na której dodatkowo umieściła brzmienia elektroniczne.
Wizerunek
W 2008 została uznana jedną z najbardziej seksownych Polek w badaniu zleconym przez magazyn "Wprost" oraz była nominowana do tytułu Viva! Najpiękniejsi.
Wystąpiła w wielu sesjach zdjęciowych, które publikowane były na tytułowych okładkach bądź łamach czasopism, takich jak "Playboy" (1997), "Viva!" (2000, 2002, 2004, 2007, 2013–2016), "Gala" (2012, 2013, 2014, 2015), "Elle" (2012), "Grazia" (2014) i "InStyle" (2015).
Była jedną ze "100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu" według danych magazynu "Forbes Polska"; jej wizerunek został wyceniony przez reklamodawców na 316 tys. zł w 2008 (66. miejsce), 366,5 tys. zł w 2010 (62. miejsce), 354 tys. w 2012 (65. miejsce) i ponad 245 tys. w 2014 (60. miejsce), a także była notowana na 77. miejscu w 2007, 84. miejscu w 2009 i 100. miejscu w 2011.
Działalność charytatywna i społeczna
We wrześniu 2004 wystąpiła w koncercie inaugurującym akcję społeczną "Sprzątanie świata". W 2005 zaangażowała się w kampanię społeczno-wizerunkową pod hasłem "Ściągaj legalnie", zwracającą uwagę na problem z piractwem muzycznym. W 2009 wystąpiła w kampanii promującej akcję społeczną "Godzina dla Ziemi".
W styczniu 2005 wzięła udział w nagraniach charytatywnego singla "Pokonamy fale", który powstał z myślą o ofiarach trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim, a w lutym wystąpiła na koncercie charytatywnym Pokonamy fale, podczas którego zebrano pieniądze na rzecz programu Adopcja na odległość wspierającego ofiary tragedii. W sierpniu 2007 wystąpiła w koncercie charytatywnym "Nadzieja to my", organizowanym na Placu Biegańskiego w Częstochowie przez TVP1 i dedykowanym osobom poszkodowanym przez skutki wichur, które dotknęły okolice Częstochowy i Lublina, a także ofiarom katastrofy autokaru w Vizille we Francji. W 2009 przekazała prezenty na rzecz licytacji charytatywnej "Gwiazdy dla Zuzi" organizowanej przez magazyn "Party" i serwis Allegro.pl, a także zagrała podczas koncertu promującego akcję "Podziel się posiłkiem". W 2010 przekazała ponad 90 tys. zł, tj. zadośćuczynienie za wygrane procesy sądowe z tabloidem "Super Express", na rzecz fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko". W 2011 wzięła udział w nagraniu charytatywnej piosenki "Anioły niebios wstrzymajcie czas" na potrzeby akcji organizowanej przez fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko", a także wsparła akcję UNICEF "Inspired Gifts – Prezenty bez pudła". W 2013 przekazała honorarium z udziału w sesji zdjęciowej dla magazynu "Gala" na rzecz Domu Dziecka "Ufność" w Częstochowie. W 2014 zagrała koncert Magia trwa, z którego część dochodu przekazała na Fundusz Dzieci Osieroconych. W 2015 zaangażowała się w akcję #niejesteśsam oraz nagrała w duecie z Arturem Andrusem utwór "Sny domowe, sny anielskie", mający pomóc podopiecznym domu dziecka z Częstochowy. Kilkukrotnie wystąpiła w koncercie wieńczącym finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W kwietniu 2020 zagrała internetowy koncert, podczas którego zachęcała do wpłacania datków na rzecz leczenia 4-letniego Gabrysia zmagającego się z zespołem wad wrodzonych
W 2013 otrzymała Bursztynową Różę za działalność charytatywną.
Procesy sądowe
Na przełomie 2002 i 2003 wytoczyła proces Sylwestrowi Latkowskiemu i producentom filmu Nakręceni, czyli szołbiznes po polsku, oskarżając twórców o bezprawne wykorzystanie jej wizerunku i naruszenie dóbr osobistych.
W 2009 pozwała dziennik "Super Express" za naruszenie dóbr osobistych poprzez opublikowanie na swych łamach jej nagich zdjęć z prywatnego wyjazdu wakacyjnego. W 2010 wygrała proces przeciwko wydawcy tabloidu. W 2020 wydawca gazety opublikował kolejne przeprosiny, dotyczące 12 tekstów na łamach tabloidu i 19 tekstów na łamach strony internetowej, w których miał "rażąco naruszyć prawo Justyny Steczkowskiej do prywatności i wizerunku".
Działalność charytatywna i społeczna
We wrześniu 2004 wystąpiła w koncercie inaugurującym akcję społeczną "Sprzątanie świata". W 2005 zaangażowała się w kampanię społeczno-wizerunkową pod hasłem "Ściągaj legalnie", zwracającą uwagę na problem z piractwem muzycznym. W 2009 wystąpiła w kampanii promującej akcję społeczną "Godzina dla Ziemi".
W styczniu 2005 wzięła udział w nagraniach charytatywnego singla "Pokonamy fale", który powstał z myślą o ofiarach trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim, a w lutym wystąpiła na koncercie charytatywnym Pokonamy fale, podczas którego zebrano pieniądze na rzecz programu Adopcja na odległość wspierającego ofiary tragedii. W sierpniu 2007 wystąpiła w koncercie charytatywnym "Nadzieja to my", organizowanym na Placu Biegańskiego w Częstochowie przez TVP1 i dedykowanym osobom poszkodowanym przez skutki wichur, które dotknęły okolice Częstochowy i Lublina, a także ofiarom katastrofy autokaru w Vizille we Francji. W 2009 przekazała prezenty na rzecz licytacji charytatywnej "Gwiazdy dla Zuzi" organizowanej przez magazyn "Party" i serwis Allegro.pl, a także zagrała podczas koncertu promującego akcję "Podziel się posiłkiem". W 2010 przekazała ponad 90 tys. zł, tj. zadośćuczynienie za wygrane procesy sądowe z tabloidem "Super Express", na rzecz fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko". W 2011 wzięła udział w nagraniu charytatywnej piosenki "Anioły niebios wstrzymajcie czas" na potrzeby akcji organizowanej przez fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko", a także wsparła akcję UNICEF "Inspired Gifts – Prezenty bez pudła". W 2013 przekazała honorarium z udziału w sesji zdjęciowej dla magazynu "Gala" na rzecz Domu Dziecka "Ufność" w Częstochowie. W 2014 zagrała koncert Magia trwa, z którego część dochodu przekazała na Fundusz Dzieci Osieroconych. W 2015 zaangażowała się w akcję #niejesteśsam oraz nagrała w duecie z Arturem Andrusem utwór "Sny domowe, sny anielskie", mający pomóc podopiecznym domu dziecka z Częstochowy. Kilkukrotnie wystąpiła w koncercie wieńczącym finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W kwietniu 2020 zagrała internetowy koncert, podczas którego zachęcała do wpłacania datków na rzecz leczenia 4-letniego Gabrysia zmagającego się z zespołem wad wrodzonych
W 2013 otrzymała Bursztynową Różę za działalność charytatywną.
Procesy sądowe
Na przełomie 2002 i 2003 wytoczyła proces Sylwestrowi Latkowskiemu i producentom filmu Nakręceni, czyli szołbiznes po polsku, oskarżając twórców o bezprawne wykorzystanie jej wizerunku i naruszenie dóbr osobistych.
W 2009 pozwała dziennik "Super Express" za naruszenie dóbr osobistych poprzez opublikowanie na swych łamach jej nagich zdjęć z prywatnego wyjazdu wakacyjnego. W 2010 wygrała proces przeciwko wydawcy tabloidu. W 2020 wydawca gazety opublikował kolejne przeprosiny, dotyczące 12 tekstów na łamach tabloidu i 19 tekstów na łamach strony internetowej, w których miał "rażąco naruszyć prawo Justyny Steczkowskiej do prywatności i wizerunku".
Życie prywatne
W latach nastoletnich była związana z Pawłem Fortuną. W 2000 poślubiła architekta i modela Macieja Myszkowskiego. Mają troje dzieci, Leona (ur. 2000), Stanisława (ur. 2005) i Helenę (ur. 2013). 27 kwietnia 2017 poinformowali, że pozostają w separacji, jednak z czasem zażegnali kryzys w małżeństwie.
Trasy koncertowe
Teatr
; Teatr Telewizji