Biografia
Klaudiusz Baran (ur. 17 stycznia 1971 w Przemyślu) – polski akordeonista, bandoneonista, profesor sztuk muzycznych, od 2016 rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Edukacja
W 1995 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Jurka. Jako stypendysta rządu francuskiego kontynuował studia w Conservatoire Paul Dukas w Paryżu w klasie prof. Maxa Bonnay’a.
Działalność artystyczna
Uczestniczył m.in. w festiwalu Warszawska Jesień, Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Festiwalu Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Musica Moderna w Łodzi, Bajan i bajaniści w Moskwie, Bravo Maestro w Kąśnej Dolnej, Skrzyżowanie Kultur w Warszawie, Dialogu Czterech Kultur w Łodzi,Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Festiwalu Goldbergowskim w Gdańsku,Tango Festival y Mundial de Baile w Buenos Aires.
Jako solista współpracował m.in. z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia AMADEUS, Sinfonią Varsovią, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą AUKSO, Dresdner Philharmoniker pod batutą dyrygentów tj.: Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Daniel Raiskin, Massimiliano Caldi, Lucas Vis, Reinbert de Leeuw, Bassem Akiki
Koncertował z takimi artystami jak: Roby Lakatos, Susana Moncayo von Hase, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Janusz Wawrowski, Julius Berger, Ivan Monighetti, Tomasz Strahl, Andrzej Bauer, Marcin Zdunik, Michał Nagy, Waldemar Malicki, Paweł Gusnar
Jest członkiem i założycielem następujących zespołów: Tangata Quintet z którym dwukrotnie był nominowany do Nagrody Fryderyk (2004, 2005), Machina del Tango i DesOrient.
Występował solo, w zespołach kameralnych jak i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w całej Europie, Ameryce Południowej i Azji.
W 2003 ukazała się płyta nagrana dla wytwórni Sony Classical z solowymi i kameralnymi dziełami Astora Piazzolli, która otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003 w kategorii Najlepszy album – muzyka kameralna, a w roku 2019 wielkie wydawnictwo płytowe PWM "100 na 100 Muzyczne Dekady Wolności", które otrzymało nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2019 w dwóch kategoriach "Album roku muzyka symfoniczna" oraz "Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej".
Artysta dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, a także muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej.
Praca dydaktyczna
Po studiach związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w latach 2002-2005 pełnił obowiązki kierownika Międzyuczelnianej Katedry Akordeonistyki. Od 2008 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego, a od 2011 dziekana Wydziału Instrumentalnego. W 2012 został wybrany na stanowisko prorektora do spraw artystycznych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na czteroletnią kadencję. . W 2016 został wybrany rektorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a w 2020 ponownie na kadencję 2020-2024.
W 2014 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.