Biografia
Krzysztof Jary Jaryczewski (ur. 21 lutego 1960 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, kompozytor, autor tekstów, współzałożyciel i pierwszy wokalista zespołu Oddział Zamknięty. Obecnie stojący na czele formacji Jary Oddział Zamknięty stanowiącej jego osobną kontynuację.
Życiorys
Urodził się w Warszawie, gdzie również się wychowywał. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku szesnastu lat. Wówczas jego starsi bracia grali zarobkowo w różnych grupach muzycznych. Wielokrotnie brał udział w tzw. mszach beatowych, udzielając się w kościele na warszawskim Mokotowie. Na przestrzeni lat 70. XX wieku występował jako basista bluesowego zespołu Tani Hotel – do grupy trafił mając siedemnaście lat.
W 1979 roku wraz z perkusistą Jarosławem Szlagowskim powołał do życia nowy projekt muzyczny, do którego zaprosił gitarzystę Wojciecha Pogorzelskiego oraz basistę Pawła Mścisławskiego. Formacja przyjęła nazwę Oddział Zamknięty. Wówczas Jaryczewski pełnił rolę wokalisty, a także gitarzysty rytmicznego do momentu pojawienia się w zespole Włodzimierza Kani. Jako wokalista, nagrał z Oddziałem Zamkniętym dwa albumy.
Na początku 1985 roku jego karierę przerwała ciężka choroba, spowodowana nadużywaniem narkotyków i alkoholu. Muzyk doznał paraliżu strun głosowych, na skutek czego stracił głos na kilka lat. Opuścił zespół u szczytu popularności. Wielokrotnie namawiany przez Wojciecha Pogorzelskiego nie zdecydował się na powrót do zespołu w 1986 roku w roli gitarzysty. W 1988 roku grał z Piotrem Ożerskim i Jerzym Wawrzyniakiem w formacji Coś za.
W 1991 roku założył grupę Jary Band. Zespół zadebiutował tego samego roku wraz z wydaniem płyty pt. Ogniste miecze. Utrzymujący się drastyczny stan zdrowia muzyka spowodował, że na kolejny album grupy, zatytułowany Dekadencja, fani byli zmuszeni czekać aż do 1996 roku. Wkrótce po jego wydaniu nastąpiła przerwa w działalności zespołu, co było spowodowane dalszym leczeniem Jaryczewskiego.
W 1999 roku wziął udział w jubileuszowym koncercie Oddziału Zamkniętego z okazji 20-lecia. Wykonał utwory "Obudź się" i "Świat rad".
W marcu 2009 roku ukazała się bluesowa płyta jego nowego zespołu Exces pod tytułem Ex. Na płycie znalazło się 12 utworów, a wśród nich m.in. nowa wersja przeboju Oddziału Zamkniętego Ten wasz świat.
W 2012 roku ukazała się płyta Trudno powiedzieć Jary Band, w składzie: Andrzej Potęga (gitara basowa, śpiew), Marek Tymkoff (gitara, śpiew), Witek Albiński (perkusja).
W 2013 roku utworzył projekt o nazwie Jary Oddział Zamknięty (początkowo działający pod nazwami: Jaryczewski OZ, Jary OZ). W składzie zespołu znaleźli się: Zbyszek Bieniak, Krzysztof Zawadka, Andrzej Potęga i Michał Kłopocki. Debiutancki album formacji zatytułowany Jary OZ – Krzysztof Jaryczewski ukazał się w 2016 roku. 10 listopada 2016 roku muzyk zgłosił wniosek do urzędu patentowego RP o rejestrację nazw "Oddział Zamknięty" i "Jary Oddział Zamknięty". Wnioski ujawniono 28 listopada 2016. Artysta w wywiadzie dla portalu laikat.pl mówił, że grupa Jary Oddział Zamknięty jest dla niego kontynuacją "pierwszego Oddziału Zamkniętego", ponieważ w zespole są dwaj muzycy pierwotnego składu i jego zdaniem był to powód, by grać pod taką nazwą. W rozmowie tej muzyk wykluczył możliwość zejścia się z Oddziałem Zamkniętym Wojciecha Pogorzelskiego.
Od września 2018 do kwietnia 2019 był jednym z jurorów nowego talent-show telewizji Polsat – Śpiewajmy razem. All Together Now.
Pod koniec 2018 roku muzyk został zaproszony do nagrania kolędy Przybieżeli do Betlejem w aranżacji zespołu Kombi. Wystąpił również w teledysku sygnowanym szyldem Kombi i Przyjaciele.
Życie prywatne
Żonaty z Hanną Jaryczewską (z domu Wdowiak). Mieszka w Sopocie. Ma córkę Maję i syna Marka. W styczniu 2017 przeszedł udany zabieg przeszczepu wątroby. W drugiej połowie maja 2020 miał rozległy atak serca.
Nota prawna
Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Jaryczewski