Biografia
Kuba Wojewódzki, właśc. Jakub Władysław Wojewódzki (ur. 2 sierpnia 1963 w Koszalinie) – polski dziennikarz muzyczny, telewizyjny, radiowy i prasowy, publicysta, satyryk, felietonista, celebryta, showman i perkusista. Związany z telewizją TVN i tygodnikiem "Polityka".
Młodość
Jest synem prokuratora Bogusława Wojewódzkiego. Ukończył klasę o profilu humanistycznym w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ale studiów nie ukończył.
Kariera
W 1990 został dyrektorem artystycznym firmy fonograficznej Arston. Odpowiadał za wydanie albumów takich wykonawców, jak Kult, Reds, Apteka, Dezerter, Kolaboranci, Farben Lehre, Karcer czy T.Love. W 1993 był dyrektorem Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Realizował teledyski, m.in. Wilków, Urszuli, Oddziału Zamkniętego, Roberta Janowskiego, Hey, IRY, Golden Life, Róż Europy. Projektował również okładki płyt. W latach 2000–2002 był dyrektorem serwisów w portalu Wirtualna Polska. Działa jako animator muzyczny.
Karierę telewizyjną rozpoczynał w programie Rockandroller w TVP1. Następnie pojawił się w programie Halo-Gramy emitowanym przez Polsat. Był trzykrotnie (w 1., 2. i 4. edycji) jurorem w programie Telewizji Polsat Idol. W edycji trzeciej jego miejsce zajęli Marcin Prokop i Maciej Maleńczuk. Był także jurorem w konkursie World Idol, pojedynku zwycięzców krajowych edycji Idola z całego świata. W latach 2002–2006 prowadził autorski talk-show Kuba Wojewódzki, który emitowany był na głównym kanale telewizji Polsat. We wrześniu 2006 zaczął pracować w telewizji TVN, dla której prowadzi kolejne odcinki talk-show. W 2007 był jurorem w programie Taniec z gwiazdami. Najpiękniejsze tańce. Był jurorem w programach Mam talent! (2008–2010), X-Factor (2011–2014) i Mali giganci (2015–2017). Za swoją działalność telewizyjną dwukrotnie był nominowany do nagrody Telekamery w kategorii "Rozrywka" (2005, 2009). Zdobył Wiktora 2009 w kategorii "osobowość telewizyjna" ex aequo z Grażyną Torbicką.
Prowadził audycje muzyczne w Rozgłośni Harcerskiej, Trójce, RDC, Radiu Bis i w RMF FM, gdzie pracował jeden dzień. W latach 2003–2007 z Michałem Figurskim prowadził "Antylistę", poranną audycję w Antyradiu. Od 28 stycznia 2008 do 25 czerwca 2012 w duecie z Figurskim prowadził program "Poranny WF" w Esce Rock. Od 3 września 2012 do 23 grudnia 2013 współprowadził poranną audycję "Zwolnienie z WF-u" w Esce Rock. Od 5 lutego 2014 do 18 stycznia 2016 pracował w Rock Radiu, w którym współprowadził popołudniową audycję "Książę i żebrak". Od marca 2019 razem z Piotrem Kędzierskim prowadzi program "Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski" w Newonce.radio.
Był dziennikarzem gazet muzycznych ("Magazyn Muzyczny"), felietonistą ("Muza") i redaktorem naczelnym miesięcznika "Brum", a także współwydawcą miesięcznika "Plastik". W latach 2002–2010 publikował felietony w czasopismach takich jak: "Wprost", "Przekrój" i "Playboy". W 2008 nawiązał stałą współpracę z tygodnikiem "Polityka", na którego łamach publikuje felietony będące zbiorami krótkich komentarzy do bieżących wydarzeń z życia polskich celebrytów, często utrzymanych w bardzo krytycznym tonie.
W marcu 2010 odbyła się premiera sztuki Woody’ego Allena Zagraj to jeszcze raz, Sam (reż. Eugeniusz Korin, Teatr 6. piętro), w której zagrał główną rolę. Od sierpnia 2011 występował w reklamach sieci komórkowej Play. Wcześniej, w 2005 i 2006, razem z Michałem Figurskim brał udział w kampanii reklamowej sieci Era tak tak. Był także twarzą kampanii reklamowych marki Axe w 2007.
W 2011 z Krzysztofem Materną był autorem scenariusza i reżyserem koncertu inaugurującego polską prezydencję w Unii Europejskiej. W koncercie udział wzięli, między innymi: Dolores O’Riordan, Chris Botti, Michael Bolton, Kenny G, Macy Gray, The Manhattan Transfer i Tricky, a także Tomasz Stańko, Lech Janerka, Leszek Możdżer, Myslovitz i Edyta Górniak.
Jesienią 2018 do księgarni trafiła jego książka Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia, nad którą pracował przez sześć lat.
Życie prywatne
Był w związku z aktorką Anną Muchą (w latach 2003–2007) oraz modelką Renatą Kaczoruk (w latach 2013–2018).
Deklaruje się jako ateista.
Kontrowersje
Oskarżenia o rasizm
7 czerwca 2011 Rada Etyki Mediów wydała oświadczenie, w którym uznała, że we współprowadzonej przez niego audycji "Poranny WF" doszło do "drastycznej demonstracji ksenofobii" wobec czarnoskórego obywatela. W opinii Rady, Wojewódzki z Michałem Figurskim znieważyli mężczyznę "obraźliwymi, rasistowskimi sformułowaniami". Ich zachowanie zostało uznane za "pogwałcenie zasady szacunku i tolerancji". W związku z tą audycją, działacze Komitetu na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce przy fundacji Afryka Inaczej zaapelowali o niepowierzanie Wojewódzkiemu organizacji koncertu na start polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, protestując w ten sposób przeciw promocji przez władze kraju "prostactwa i chamstwa".
W lipcu 2011 Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia mężczyzny przez dziennikarzy. W związku z tą samą sprawą, 13 października 2011 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Eska Rock SA (pracodawcę Figurskiego) karę finansową w wysokości 50 tys. złotych. W decyzji stwierdzono, że "wskazując konkretną osobę o ciemnym kolorze skóry, która dodatkowo pełni funkcję publiczną, i opowiadając o niej żarty związane z kolorem skóry i pochodzeniem, które stawiają ją w złym świetle, prowadzący dopuścili się dyskryminacji ze względu na rasę. (…) Oceniając całość audycji prowadzonej przez J. Wojewódzkiego i M. Figurskiego, należy stwierdzić, że «żarty» miały charakter jednoznacznie rasistowski i sprowadzały się do utrwalania wśród odbiorców stereotypu Afrykanów". W jednej z kolejnych audycji, wyemitowanej 6 października 2011, prowadzący m.in. zarzucili temu samemu mężczyźnie rasizm i oskarżyli go o szerzenie nienawiści. W związku z powyższym, decyzją z dnia 30 marca 2012 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że treść audycji narusza postanowienia ustawy i nałożyła na ESKA Rock SA kolejną karę w wysokości 50 tys. zł. Niezależnie od powyższego, w kwietniu 2012 Wojewódzkiemu został przedstawiony przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga zarzut znieważenia, zagrożony karą trzech lat pozbawienia wolności. W lipcu 2014 proces w tej sprawie, toczący się w pierwszej instancji przed Sądem Rejonowym Warszawa-Praga Północ, zakończył się uniewinnieniem Wojewódzkiego i Figurskiego od stawianych im zarzutów.
Oskarżenia o znieważenie flagi
W sierpniu 2011 Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok w sprawie kary 471 tys. zł, nałożonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na telewizję TVN w związku z przebiegiem prowadzonego przez Wojewódzkiego programu, nakazując stacji zapłatę tej kary i zwrot kosztów procesu. W programie tym goście prowadzącego wkładali miniaturki polskich flag w atrapy psich odchodów. Zdaniem sądu, program propagował zachowania "sprzeczne z prawem i moralnością" i pokazał "totalny brak szacunku dla polskiej flagi, co obraża wartości respektowane przez społeczeństwo".
Oskarżenia o ksenofobię wobec Ukraińców
W czerwcu 2012 ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym odniosło się do sformułowań użytych przez Wojewódzkiego i Figurskiego 12 czerwca 2012 w programie "Poranny WF" na antenie Eska Rock. MSZ zaprotestowało przeciw "niedopuszczalnym wypowiedziom, które obrażają cześć i godność Ukraińców", zdaniem MSZ Wojewódzki wraz z Figurskim "pozwolili sobie na skrajnie poniżające wypowiedzi pod adresem Ukraińców, co jest nie do przyjęcia przez jakiegokolwiek cywilizowanego człowieka oraz demokratyczne społeczeństwo, w którym nie powinno być miejsca dla publicznych obraz bądź dyskryminacji na tle narodowościowym" i zażądało przeprosin. Rada Etyki Mediów uznała, że dziennikarze prowokowali słuchaczy drastyczną demonstracją ksenofobii, co oceniła jako "nie tylko rażące chamstwo, ale i typową mowę nienawiści". Śledztwo w sprawie znieważenia Ukrainek wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Południe. 30 lipca 2012 Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył na Eskę Rock karę finansową w wysokości 75 tysięcy złotych. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że tego radia w dużej części słuchają osoby młode, znajdujące się na początku drogi życiowej, ponad połowę słuchaczy stanowią osoby niesamodzielne i mieszkające z rodzicami; wśród takich osób szczególnie niebezpieczne jest propagowanie postaw i zachowań dyskryminacyjnych. Wymierzając karę organ zwrócił uwagę na m.in. uprzednio prowadzone postępowania oraz fakt ponownego naruszenia ustawy.
25 czerwca 2012 władze Radia Eska Rock zwolniły Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego za nieprzyzwoite wypowiedzi pod adresem Ukrainek. Decyzją zarządu radia program zniknął z ramówki. W związku z tą sprawą 19 grudnia 2012 Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało Wojewódzkiemu i Figurskiemu tytuł Hieny Roku.
Atak na fotoreportera
16 czerwca 2020 prysnął w twarz gazem pieprzowym fotoreporterowi robiącemu mu zdjęcia.
Oskarżenia o rasizm
7 czerwca 2011 Rada Etyki Mediów wydała oświadczenie, w którym uznała, że we współprowadzonej przez niego audycji "Poranny WF" doszło do "drastycznej demonstracji ksenofobii" wobec czarnoskórego obywatela. W opinii Rady, Wojewódzki z Michałem Figurskim znieważyli mężczyznę "obraźliwymi, rasistowskimi sformułowaniami". Ich zachowanie zostało uznane za "pogwałcenie zasady szacunku i tolerancji". W związku z tą audycją, działacze Komitetu na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce przy fundacji Afryka Inaczej zaapelowali o niepowierzanie Wojewódzkiemu organizacji koncertu na start polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, protestując w ten sposób przeciw promocji przez władze kraju "prostactwa i chamstwa".
W lipcu 2011 Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia mężczyzny przez dziennikarzy. W związku z tą samą sprawą, 13 października 2011 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Eska Rock SA (pracodawcę Figurskiego) karę finansową w wysokości 50 tys. złotych. W decyzji stwierdzono, że "wskazując konkretną osobę o ciemnym kolorze skóry, która dodatkowo pełni funkcję publiczną, i opowiadając o niej żarty związane z kolorem skóry i pochodzeniem, które stawiają ją w złym świetle, prowadzący dopuścili się dyskryminacji ze względu na rasę. (…) Oceniając całość audycji prowadzonej przez J. Wojewódzkiego i M. Figurskiego, należy stwierdzić, że «żarty» miały charakter jednoznacznie rasistowski i sprowadzały się do utrwalania wśród odbiorców stereotypu Afrykanów". W jednej z kolejnych audycji, wyemitowanej 6 października 2011, prowadzący m.in. zarzucili temu samemu mężczyźnie rasizm i oskarżyli go o szerzenie nienawiści. W związku z powyższym, decyzją z dnia 30 marca 2012 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że treść audycji narusza postanowienia ustawy i nałożyła na ESKA Rock SA kolejną karę w wysokości 50 tys. zł. Niezależnie od powyższego, w kwietniu 2012 Wojewódzkiemu został przedstawiony przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga zarzut znieważenia, zagrożony karą trzech lat pozbawienia wolności. W lipcu 2014 proces w tej sprawie, toczący się w pierwszej instancji przed Sądem Rejonowym Warszawa-Praga Północ, zakończył się uniewinnieniem Wojewódzkiego i Figurskiego od stawianych im zarzutów.
Oskarżenia o znieważenie flagi
W sierpniu 2011 Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok w sprawie kary 471 tys. zł, nałożonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na telewizję TVN w związku z przebiegiem prowadzonego przez Wojewódzkiego programu, nakazując stacji zapłatę tej kary i zwrot kosztów procesu. W programie tym goście prowadzącego wkładali miniaturki polskich flag w atrapy psich odchodów. Zdaniem sądu, program propagował zachowania "sprzeczne z prawem i moralnością" i pokazał "totalny brak szacunku dla polskiej flagi, co obraża wartości respektowane przez społeczeństwo".
Oskarżenia o ksenofobię wobec Ukraińców
W czerwcu 2012 ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym odniosło się do sformułowań użytych przez Wojewódzkiego i Figurskiego 12 czerwca 2012 w programie "Poranny WF" na antenie Eska Rock. MSZ zaprotestowało przeciw "niedopuszczalnym wypowiedziom, które obrażają cześć i godność Ukraińców", zdaniem MSZ Wojewódzki wraz z Figurskim "pozwolili sobie na skrajnie poniżające wypowiedzi pod adresem Ukraińców, co jest nie do przyjęcia przez jakiegokolwiek cywilizowanego człowieka oraz demokratyczne społeczeństwo, w którym nie powinno być miejsca dla publicznych obraz bądź dyskryminacji na tle narodowościowym" i zażądało przeprosin. Rada Etyki Mediów uznała, że dziennikarze prowokowali słuchaczy drastyczną demonstracją ksenofobii, co oceniła jako "nie tylko rażące chamstwo, ale i typową mowę nienawiści". Śledztwo w sprawie znieważenia Ukrainek wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Południe. 30 lipca 2012 Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył na Eskę Rock karę finansową w wysokości 75 tysięcy złotych. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że tego radia w dużej części słuchają osoby młode, znajdujące się na początku drogi życiowej, ponad połowę słuchaczy stanowią osoby niesamodzielne i mieszkające z rodzicami; wśród takich osób szczególnie niebezpieczne jest propagowanie postaw i zachowań dyskryminacyjnych. Wymierzając karę organ zwrócił uwagę na m.in. uprzednio prowadzone postępowania oraz fakt ponownego naruszenia ustawy.
25 czerwca 2012 władze Radia Eska Rock zwolniły Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego za nieprzyzwoite wypowiedzi pod adresem Ukrainek. Decyzją zarządu radia program zniknął z ramówki. W związku z tą sprawą 19 grudnia 2012 Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało Wojewódzkiemu i Figurskiemu tytuł Hieny Roku.
Atak na fotoreportera
16 czerwca 2020 prysnął w twarz gazem pieprzowym fotoreporterowi robiącemu mu zdjęcia.
Działalność polityczna
W 2010 udzielił poparcia Ruchowi Poparcia Palikota. 30 maja 2011 w programie Tomasza Lisa Wojewódzki zdementował plotki, jakoby doradzał sztabowi Platformy Obywatelskiej w kampanii wyborczej w 2009. Z kolei w 2007, w szóstym odcinku szóstego sezonu swojego talk-show z udziałem Piotra Gąsowskiego i Tomasza Lipińskiego, potwierdził swoją obecność w sztabie wyborczym Donalda Tuska, zapowiadając drugiego gościa:
Kiedyś był moim idolem – chodziłem na jego koncerty, słuchałem jego piosenek. Potem był moim kolegą z pracy, bo robiłem z nim wywiady. Potem zostaliśmy kumplami i w ogóle, w ogóle nie zdziwiłem się, jak go spotkałem w sztabie wyborczym niedoszłego prezydenta Donalda Tuska, bo razem z Paweł Kukiz
Po wygranych przez Platformę Obywatelską wyborach w 2011 Adam Michnik napisał w "Gazecie Wyborczej": "Na koniec: te wybory to zwycięstwo Polski Marka Kondrata i Kuby Wojewódzkiego, Polski ludzi bystrych i uśmiechniętych. Zapamiętam frazę Wojewódzkiego: «Młody czytelniku, jeśli nadal chcesz głosować na PiS – wcześniej skontaktuj się z lekarzem i farmaceutą». Jakby Duch Święty przemówił ustami Kuby Wojewódzkiego".
Przed pierwszą turą wyborów prezydenckich w 2015 udzielił poparcia Pawłowi Kukizowi. W drugiej turze poparł Bronisława Komorowskiego.