Biografia
Krzysztof Karol Napiórkowski (ur. 27 lipca 1979 w Rzeszowie) – polski wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, multiinstrumentalista.
Dzieciństwo i edukacja
Krzysztof Napiórkowski urodził się 27 lipca 1979 w Rzeszowie jako drugie z pięciorga dzieci swoich rodziców. Jego ojciec był polonistą, a matka – chemikiem. Ma starszego brata, dwóch młodszych braci oraz młodszą siostrę. Jego kuzynem jest poeta Jacek Napiórkowski.
W dzieciństwie interesował się nie tylko muzyką, ale także programowaniem. W tym czasie rodzice zapisali go na lekcje pianina do jednej ze szkół muzycznych w Rzeszowie. Później zaczął też naukę gry na gitarze.
Kariera
W 2005 roku Krzysztof Napiórkowski zajął trzecie miejsce na XXXII Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" organizowanym w Olsztynie, a także zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Poetyckiej w Oleśnie.
W 2008 roku Krzysztof Napiórkowski wydał swoją debiutancką autorską płytę studyjną pt. Introspekcja. Na albumie wystąpili gościnnie m.in. Grzegorz Turnau i Joanna Kondrat. W tym samym roku muzyk uczestniczył w projekcie zatytułowanym Granie Herberta, upamiętniającym rok Zbigniewa Herberta.
13 marca 2012 roku premierę miała jego trzecia płyta zatytułowana Drugi oddech. W 2014 roku ukazał się czwarty album muzyka pt. Ziemie Obiecane.
Na początku 2015 roku Krzysztof Napiórkowski zaczął nagrywać materiał na swoją nową płytę. Album zatytułowany 10 x Twardowski ukazał się 16 września 2016 roku, znalazło się na nim dziesięć utworów z muzyką Napiórkowskiego oraz tekstami autorstwa Jana Twardowskiego. Na krążku gościnnie zaśpiewali Anna Maria Jopek (w utworze "Nie martw się") i Adam Strug (w utworze "Druga jesień"). W tym samym roku Krzysztof Napiórkowski pojawi się gościnnie na płycie Wojciecha Majewskiego, gdzie zaśpiewa utwór "Mobile". Wystąpi też gościnnie na albumie Moniki Lidke, na którym znajdą się dwa utwory wykonane przez duet.
Nota prawna
Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Napi%C3%B3rkowski