Biografia
Marek Pająk (ur. 26 listopada 1977 w Legnicy) – polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i instrumentalista. Marek Pająk znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w technical deathmetalowym zespole Esqarial, w którym śpiewa i gra na gitarze. Jest także członkiem zespołów Amorphous, Panzer X i Vader. Wykłada ponadto w prywatnej szkole muzycznej o profilu rockowo-metalowym we Wrocławiu.
Pająk jest endorserem instrumentów firmy Schecter Guitar Research oraz kolumn głośnikowych i okablowania DL David Laboga. Wcześniej był związany z firmą Ibanez.
Życiorys
Marek Pająk działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 90. w lokalnej, wrocławskiej formacji deathmetalowej Amorphous. Z zespołu odszedł kilka lat później na rzecz Esqarial, pochodzącej z Legnicy grupy w której poza grą na gitarze objął funkcję drugiego wokalisty. W 1997 roku nagrał wraz z zespołem pierwszy album studyjny zatytułowany Amorphous. Nawiązująca nazwą do początków działalności Pająka płyta trafiła do sprzedaży rok później nakładem oficyny Pagan Records. Kolejny album grupy został nagrany na przełomie 2000 i 2001 roku. Wcześniej muzyk został także jedynym wokalistą zespołu. Drugi materiał Esqarial pt. Discoveries został wydany w 2001 roku przez należącą do Mariusza Kmiołka firmę Empire Records.
Rok później ukazał się trzeci album grupy zatytułowany Inheritance. W 2004 roku z Pająkiem w składzie działalność wznowił Amorphous, tego samego roku do sprzedaży trafił także czwarty album Esqarial pt. Klassika. Płyta powstała z udziałem wokalisty Grzegorza Kupczyka, znanego przede wszystkim z występów w zespole Turbo. Kupczyk odbył z Esqarial również szereg koncertów promujących wydawnictwo. W 2005 roku lider zespołu Vader - Piotr "Peter" Wiwczarek zaprosił muzyka do sideprojectu Panzer X. Pająk nagrał wraz z zespołem wydany na początku 2006 roku przez Metal Mind Productions minialbum zatytułowany Steel Fist.
W 2008 roku został wydany piąty album Esqarial z udziałem Pająka, zatytułowany Burned Ground Strategy, tego samego roku ukazał się także debiut płytowy Amorphous - Return From The Dead. Obie płyty wydała wytwórnia muzyczna Propaganda Promotion. W międzyczasie muzyk zagrał gościnnie na albumie grupy Vader pt. Necropolis (2009). Pająk zarejestrował partie solowe w czterech utworach, w tym w interpretacji "Fight Fire with Fire" z repertuaru zespołu Metallica. W 2010 roku Pająk odbył z zespołem Vader szereg koncertów, zastąpił on dotychczasowego gitarzystę sesyjnego Wacława Kiełtykę - lidera Decapitated. Rok później nagrał wraz z zespołem pierwszy album pt. Welcome to the Morbid Reich (2011), za który otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku metal. Na płytę trafiły cztery autorskie kompozycje muzyka w których zarejestrował, poza śladami gitary elektrycznej, linie basu. W 2012 roku Pająk gościł na instruktażowym materiale DVD perkusisty Łukasza "Lucassa" Krzesiewicza - Xtreme Drumming TechniX. W międzyczasie do sprzedaży trafił drugi album studyjny zespołu Amorphous - A Perfect Evil. W 2014 roku muzyk zajął 3. miejsce w konkursie Guitar Awards 2013 w kategorii Najlepszy gitarzysta heavy.
Nota prawna
Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Paj%C4%85k