Biografia
Milo Kurtis, właściwie Dimitrios Kourtis (ur. 5 sierpnia 1951 w Zgorzelcu) – polski multiinstrumentalista pochodzenia greckiego, grający na wszelkiego rodzaju instrumentach etnicznych, pochodzących z różnych stron świata. Syn uchodźców politycznych z Grecji.
Życiorys
Przygodę z muzyką rozpoczął od występów z Grupą w Składzie na początku lat siedemdziesiątych, grając w niej tak zwaną muzykę intuicyjną, eksperymentalną, z którą wystąpił na Warszawskiej Jesieni. W 1972 roku wspólnie z gitarzystą Wojtkiem Waglewskim założył zespół Ya-Sou, odwołujący się do muzyki etnicznej i folkowej. Od 1975 roku po odejściu Marka Jackowskiego rozpoczął występy w grupie Osjan. W 1975 roku razem z Markiem Jackowskim założył Maanam. Równolegle przez półtora roku grał z Osjanem i z Maanamem. Brał udział w powstawaniu zespołu Izrael, grającego muzykę reggae, występował w funkowej grupie Zgoda, następnie w zespole Deuter oraz Voo Voo. Wielokrotnie występował z Tomaszem Stańką.
W Stanach Zjednoczonych mieszkał najpierw w Nowym Jorku, później w Berkeley w Kalifornii. Występował tam w bardzo różnych zespołach grających muzykę od rocka, folku, muzyki etnicznej do free jazzu. Po trwającej 11 lat nieobecności wrócił do Polski i w grudniu 1996 roku zorganizował koncert poświęcony pamięci Dona Cherry’ego. W tym czasie reaktywowała się grupa Osjan, ale obecnie największą jego pasją jest grupa Drum Freaks, do której zaprasza oprócz polskich muzyków instrumentalistów z Ameryki, Afryki i Grecji (Boba Stewarta, Wallisa Buchanana – Jamiroquai, Diamandis Mastrogianakis, Jorge Mascimento i innych). Od stycznia 2010 roku współpracuje z Radiem Wnet, gdzie prowadzi swoją autorską audycję pt. Na początku był chaos.
W 1996 roku opiekował się sparaliżowanym Markiem O’Brienem podczas zdjęć do filmu dokumentalnego Breathing Lessons . .
Deklaruje, że jest ateistą.