Biografia
Tomasz Gwinciński (ur. 15 stycznia 1963 w Bydgoszczy) – polski muzyk: gitarzysta, perkusista, kompozytor filmowy i teatralny; scenarzysta i reżyser filmowy.
Życiorys
Urodził się w 1963 r. Jest synem bydgoskiej działaczki samorządowej Felicji Gwincińskiej (przewodniczącej Rady Miasta 1998–2006, prezes Towarzystwa Muzycznego). W pierwszej klasie licealnej (IV LO w Bydgoszczy) utworzył z kolegami zespół rockowy, w którym grał na perkusji. Później jego pasją stała się gra na gitarze. Po kilkuletnich studiach na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi, poświęcił się wyłącznie muzyce na różnych płaszczyznach: twórczej i wykonawczej.
Był jednym z założycieli grupy Trytony wraz ze Sławomir Janickim i Jackiem Buhlem, nagrał dwie płyty: "Tańce bydgoskie" i "Zarys matematyki niewinnej". Komponował też muzykę do spektakli "Ubu Król czyli Polacy" w reżyserii Wiesława Górskiego (1995) i razem z zespołem instrumentalnym prezentował ją na żywo na każdym przedstawieniu w Teatrze Polskim.
Był liderem grup Henryk Brodaty, Trytony, Maestro Trytony, NonLinear Ensamble i in. Współtworzył tzw. scenę yassową m.in. z Tymonem Tymańskim, Jerzym Mazzollem i Mikołajem Trzaską. Związany z działalnością bydgoskiego klubu Mózg. Od 2004 współpracuje z reżyserem Pawłem Passinim, a od 2008 także z Wojciechem Kościelniakiem.
Jest członkiem Akademii Fonograficznej w Sekcji Muzyki Jazzowej.
Realizacje teatralne
Jako kompozytor T.G. brał udział w licznych realizacjach teatralnych m.in.:
Jako współtwórca scenariusza i kompozytor:
Realizacje filmowe i telewizyjne
Jako scenarzysta i reżyser
Tomasz Gwinciński nakręcił kilka etiud filmowych m.in. Film o Józefie, natomiast aktualnie pracuje nad pełnometrażową produkcją Gry polowe.
Jako kompozytor
Jako scenarzysta i reżyser
Tomasz Gwinciński nakręcił kilka etiud filmowych m.in. Film o Józefie, natomiast aktualnie pracuje nad pełnometrażową produkcją Gry polowe.
Jako kompozytor
Nota prawna
Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Gwinci%C5%84ski