Biografia
Tomasz Łosowski (ur. 28 września 1973 w Gdańsku) – polski perkusista, muzyk sesyjny, edukator. Jeden z najbardziej znanych perkusistów w Polsce.
Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny popowej, rockowej i jazzowej. Nagrał przeszło 50 płyt (w tym swoje projekty autorskie). Od 1991 r. gra w Kombi oraz współtworzy jazzowe projekty: Orange Trane, Quartado, Lemańczyk – Łosowski - Łukowski jazz trio. Oprócz tego jest znanym edukatorem, prowadzi warsztaty i pokazy perkusyjne (drum clinic) na terenie całego kraju. Został uhonorowany tytułem Najlepszego Perkusisty Roku 2004 w plebiscycie magazynu "Gitara i Bas + Bębny" oraz nagrodą Eugeniusza w plebiscycie magazynu "Perkusista" w kategorii Najlepszy Edukator w 2014 roku. Autor pierwszej profesjonalnej szkoły na perkusję w Polsce wydanej przez pismo "Gitara i Bas + Bębny". W 2015 roku został wyróżniony przez Doma Famularo w amerykańskim czasopiśmie "Modern Drummer" jako międzynarodowy edukator (lista edukatorów z całego świata).
Wczesne lata
Tomasz Łosowski urodził się 28 września 1973 roku w Gdańsku, gdzie również się wychował. Jest absolwentem szkoły muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.
Działalność artystyczna
Tomasz Łosowski profesjonalną działalność artystyczną rozpoczął od występu wraz z grupą swojego ojca, Sławomira – Kombi. Był to jubileuszowy koncert z okazji 15-lecia grupy (1991 rok). Koncert ten został zarejestrowany i wydany w 1993 roku pod nazwą Ostatni koncert.
W 1994 roku poznał basistę Piotra Lemańczyka, który zaprosił go do projektu Orange Trane. Łosowski wraz z zespołem występował m.in. podczas festiwali Jazz nad Odrą i Pomorska Jesień Jazzowa, gdzie Orange Trane otrzymało nagrody i wyróżnienia. W 1997 roku ukazał się debiutancki album kwartetu pt. Obertas, a następnie w 1998 roku My personal Friend. Później działalność zespołu została zawieszona. W 2011 roku Piotr Lemańczyk wraz z Tomaszem Łosowskim reaktywowali zespół. Zaprosili do współpracy wibrafonistę Dominika Bukowskiego. W 2012 roku ukazała się pierwsza płyta nowego składu – Orange Trane Acoustic Trio. Kolejna płyta p.t. FUGU, ukazała się w 2014. W 2016 roku zespół wydał płytę p.t. Interpersonal Lines nagraną z brytyjskim saksofonistą i raperem Soweto Kinchem, oraz z Jakubem Skowrońskim, polskim saksofonistą młodego pokolenia. W 2018 roku do składu dołączył saksofonista – Szymon Łukowski. Obecnie zespół ukończył nagranie nowej płyty – premiera – jesień 2019. Wydawcą jest firma MTJ. Na płycie obok stałego składu (Lemańczyk, Łosowski, Łukowski, Bukowski) gościnnie zagrali: Raper Eskaubei (Bartosz Skub), Jakub Skowroński (saksofon) i Michał Ciesielski (saksofon).
W 2003 roku Łosowski został członkiem grupy Squad. W zespole ponadto występowali gitarzysta Marek Raduli, basista Wojciech Pilichowski, klawiszowiec Wojciech Olszak i skrzypek Adam Bałdych. W takim składzie grupa zarejestrowała trzy utwory, które ukazały się na płycie CD jako dodatek do czasopism Audio oraz Estrada i Studio.
Trio jazzrockowe ΠR2 było następstwem działalności grupy Squad (Raduli, Pilichowski, Łosowski). W 2005 roku ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany Transporter wydany nakładem wytwórni muzycznej Fonografika. W 2008 roku ukazał się drugi album grupy pt. Time 52. Latem 2012 roku formacja zaprzestała działalności.
Również w 2003 roku Łosowski wydał pierwszą swoją solową płytę pt. C.V, na którą skomponował muzykę i zaprosił polskich muzyków z kręgu rocka, popu i jazzu.
Późną jesienią 2012 roku powstał zespół Quartado, który wykonuje muzykę z pogranicza jazzu, fusion, latin. Zespół nagrał płytę pt. Quartado, która zyskała wiele przychylnych recenzji i była wielokrotnie emitowana w Programie Trzecim Polskiego Radia.
Obecny skład zespołu to Jan Rejnowicz – fortepian, instrumenty klawiszowe, Marcin Wądołowski – gitary, Karol Kozłowski – gitara basowa, Tomasz Łosowski – perkusja. W czerwcu 2019 ukazała się druga płyta zespołu pt. Quartado2. Wydawcą jest firma Soliton.
W 2015 roku Tomasz Łosowski nagrał kolejną solową płytę – tym razem bardziej jazzową – Tomasz Łosowski Acoustic Trio. Do projektu zaprosił Piotra Lemańczyka (kontrabas) oraz saksofonistę Szymona Łukowskiego).
W sierpniu 2016 roku ukazał się album solowy T. Łosowskiego pt. Fusionland. Płyta ta była od strony stylistycznej była kontynuacją pierwszej płyty solowej pt. CV”. Z kolei w 2018 roku płyta C.V. zajęła ósmą pozycję w kategorii – 100 najważniejszych perkusyjnych płyt w Polsce (wg. Magazynu Perkusista). Wyróżnienie to zainspirowało T. Łosowskiego do reedycji płyty z nowym masteringiem, który zrobił znany producent muzyczny Wojciech Olszak. Wydawcą (tak jak płyty Fusionland została firma Soliton).
Działalność jako sideman
Poza występami w zespołach Łosowski zrealizował na przestrzeni lat szereg nagrań jako gość i muzyk sesyjny. W połowie lat 90. XX wieku poznał basistę Wojtka Pilichowskiego, z którym nagrał wydany w 1996 roku album pt. Granat. Wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii album roku – jazz. W 2001 roku na zaproszenie Pilichowskiego ponownie zagrał na albumie pt. Pi. W 2004 roku zagrał na albumie Leszka Możdżera Pub 700.
Łosowski nagrywał ponadto z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: Kapela Przyjaciela, Robert Janson, Renata Dąbkowska, Jacek Gawłowski, Kuba i Maciek Molęda, Marcin Duński, Mikołaj Majkusiak czy Marek Biliński. Część nagrań została zarejestrowana w rodzinnym studiu nagrań Łosowskich – SL Studio.
Warsztaty perkusyjne
Tomasz Łosowski od wielu lat prowadzi warsztaty perkusyjne, zarówno dla perkusistów jak i dla całych zespołów.
Prowadził warsztaty na m.in., Jaworkach (Muzyczna Owczarnia), Vena Łódź Festiwal, festiwalu Blues nad Bobrem, Przystanku Woodstock, tzw. Koneckich Warsztatach Muzycznych, Drum School w Łodzi i w wielu innych miejscach Polski.
Zestaw perkusyjny
; DW Collectors Exotic – Natural to Emerald Fade Lacquer Specialty over Olive Ash Burl
; DW Collectors Exotic – Private Reserve Waterfall Bubinga (limited edition)
; Gretsch USA Custom – Walnut Gloss
; Gretsch Brodkaster Walnut Satin
; Gretsch snares: