Biografia
Tomasz "Titus" Pukacki (ur. 9 sierpnia 1967 w Poznaniu) – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, multiinstrumentalista, a także okazjonalnie producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Tomasz Pukacki znany jest przede wszystkim z występów w thrashmetalowej formacji Acid Drinkers w której gra na gitarze basowej i śpiewa. Wraz z zespołem ośmiokrotnie otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka.
Od 2009 roku występuje w ramach autorskiego projektu Titus’ Tommy Gunn. Natomiast od 2012 roku współtworzy formację Anti Tank Nun. Był także członkiem zespołów Virgin Snatch, Homo Twist i Albert Rosenfield. Muzyk gościł także na płytach takich wykonawców jak: Małgorzata Ostrowska, Para Wino Band, Closterkeller, Nagły Atak Spawacza, Żuki Rock and Roll Band, Killjoy oraz Chainsaw.
Pukacki gra na gitarach basowych firm Spector z serii NS i REX oraz Ibanez model Iceman ICB08 LTD. Stosuje wzmacniacze Marshall Dynamic Bass System i Peavey Tour 700 oraz kolumny głośnikowe Peavey 810 TX. Używa ponadto strun Ernie Ball i Dean Markley. Gra głównie przy użyciu plektronu, w początkowym okresie działalności artystycznej grał palcami.
Jego pseudonim, Titus, pochodzi od Tytusa de Zoo – bohatera komiksów Tytus, Romek i A’Tomek autorstwa Henryka Chmielewskiego. Żonaty, ojciec trójki dzieci (ma córkę z nieformalnego związku i dwóch synów z małżeństwa). Jego prababka była Łotyszką. Uczęszczał do Liceum Zawodowego Łożysk Tocznych w Poznaniu, którego nie ukończył. Następnie pracował w fabryce WSK PZL Poznań.
W 2012 objął funkcję jednego z czterech jurorów w programie talent show Bitwa na głosy emitowanym na antenie stacji telewizyjnej TVP2, a w roku 2014 wziął udział w show telewizji TVP2 SuperSTARcie. Od 2018 jest jednym z jurorów w talent show telewizji Polsat Śpiewajmy razem. All Together Now.
Życiorys
Titus zaczynał jako perkusista w amatorskim zespole, nie posiadał jednak odpowiedniego instrumentarium. Szybko jednak zmienił rolę na wokalistę, gdyż – jak sam twierdzi – "wokaliści mieli więcej zdjęć w gazetach". W okresie nauki technikum założył razem z trzema kolegami zespół pod nazwą Los Desperados, w którym pełnił funkcję wokalisty. Skład współtworzył także Robert "Litza" Friedrich, wraz z którym grupa zagrała dwa koncerty. Wkrótce potem zespół rozpadł się ze względu na kryzys spowodowany przejściem Friedricha do składu Slavoy.
W latach późniejszych Pukacki już jako wokalista i basista podjął współpracę z gitarzystą Darkiem "Popcornem" Popowiczem i perkusistą Piotrem "Chomikiem" Kuikiem. Był to skład, który stanowił kanwę dla późniejszej grupy pod nazwą Acid Drinkers. Nazwa zespołu została ukuta przez Friedrich i Pukackiego w dniu koncertu Iron Maiden w Poznaniu w 1986 roku, kiedy to obydwaj postanowili sprzedać swoje bilety i za uzyskane pieniądze kupić alkohol. Nowy zespół z Friedrichem pełniącym funkcję drugiego gitarzysty rozpadł się dwa miesiące później. Przyczyną było powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej przez Pukackiego. Także w wojsku muzyk nie porzucił zainteresowania muzyką, gdzie śpiewał w zespole Ikar. Po odbyciu służby wojskowej muzyk podjął próbę reaktywacji zespołu Los Desperados. Projekt szybko został zarzucony, jednakże Pukacki zdecydował się na kontynuację współpracy z perkusistą grupy Maciejem "Ślepym" Głuchowskim. Wkrótce potem skład uzupełnił Popowicz i Friedrich. W efekcie doszło do reaktywacji Acid Drinkers.
W zespole objął funkcję lidera. Poza śpiewem i grą na gitarze basowej podjął się pisania tekstów, a także okazjonalnie komponowania i produkcji muzycznej. Do wydanego w 1996 roku albumu The State of Mind Report pozostał jednym tekściarzem. W swej twórczości odwoływał się zwykle do wątków autobiograficznych oraz historii przyjaciół i znajomych. Do 2012 roku wraz z zespołem nagrał dwanaście albumów studyjnych oraz szereg pomniejszych wydawnictw. Były to m.in. takie płyty jak: Are You a Rebel? (1990), Dirty Money, Dirty Tricks (1991), Strip Tease (1992), Vile Vicious Vision (1993), Infernal Connection (1994), The State of Mind Report (1996), High Proof Cosmic Milk (1998), Amazing Atomic Activity (1999), Broken Head (2000), Acidofilia (2002), Rock Is Not Enough (2004) oraz Verses of Steel (2008). W 1994 roku Pukacki dołączył do hardrockowego zespołu Albert Rosenfield. Wraz z zespołem nagrał dwie płyty: The Best Off… (1995) i Twin Pigs (1997). Oba wydawnictwa uzyskały nominacje do nagrody muzycznej Fryderyka. W 1998 roku po odbyciu trasy koncertowej z zespołami Flapjack i Bandog formacja został rozwiązana.
W 2003 roku uzupełnił skład krakowskiego zespołu Virgin Snatch, w którym zastąpił Pawła Mąciwodę. Wraz z zespołem nagrał dwa albumy studyjne: S.U.C.K. z 2003 oraz wydany w 2005 roku Art of Lying. Muzyk uczestniczył także w koncertach promujących płyty m.in. poprzedzając występy Rage, Anthrax i Helloween. W 2006 roku Pukacki opuścił zespół w związku ze zobowiązaniami wobec Acid Drinkers. W międzyczasie Pukacki dołączył także do zespołu Macieja Maleńczuka Homo Twist. Wraz z grupą współpracował do 2008 roku. Wziął udział w nagraniach wydanej w 2005 roku płyty Demonologic. W 2009 roku powołał solowy projekt pod nazwą Titus’ Tommy Gunn. W skład formacji poza Pukackim weszli gitarzysta Tomasz "Lemmy Demolator" Olszewski oraz perkusista Marcin "Viking" Leitgeber. Głównym powodem jego założenia była chęć komponowania własnej muzyki, która, według Titusa, nie zawsze pasuje do stylu grania Acid Drinkers. 15 grudnia tego samego roku został wydany debiutancki album tria pt. La Peneratica Svavolya. W 2011 roku nawiązał współpracę z 14-letnim wówczas gitarzystą Igorem "Iggym" Gwaderą. W założeniu jednorazowy projekt powstał w celu nagrania jednej piosenki oraz teledysku. Jednakże w 2012 roku wykształcił się zespół pod nazwą Anti Tank Nun, w którego skład weszli także gitarzysta Adam "Adi" Bielczuk oraz perkusista Bogumił "Mr. Bo" Krakowski. 25 maja, również 2012 roku nakładem Metal Mind Productions ukazał się debiutancki album zespołu pt. ''Hang'em High''.
Nota prawna
Tekst biografii został opracowany w dużym stopniu na podstawie materiałów zgromadzonych w serwisie Wikipedia.pl, na podstawie licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Pełny tekst źródłowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Pukacki