Biografia
Wanda Małgorzata Kwietniewska (ur. 8 lipca 1957 w Przywidzu) – polska piosenkarka, wokalistka popularnego w latach 80. XX wieku rockowego zespołu Wanda i Banda.
Wczesne lata
Urodziła się w Przywidzu. Jej rodzice to warszawianie. Pasję do sportu zawdzięcza ojcu, Jerzemu Kwietniewskiemu"Tele Tydzień", Życie jest fajne, Nr 15/2019-04-15. s. 1992. Dzieciństwo i młodość spędziła w Elblągu, gdzie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego założyła kabaret "Przydafka". Po maturze w Kwidzynie, gdzie też prowadziła kabaret, dostała się na Wydział Aktorski "Łódzkiej Filmówki", lecz nie została przyjęta z powodu braku miejsc. Ostatecznie rozpoczęła naukę na Wydziale Piosenkarskim w Studium Sztuki Estradowej (w latach 1976–1979), działającym przy Estradzie Poznańskiej. Fascynowała ją twórczość Deep Purple, Jimiego Hendrixa i Black Sabbath.
Kariera
W roku 1979 w Poznaniu wspólnie ze słuchaczami tamtejszego Studia Sztuki Estradowej utworzyła grupę wokalną Vist w składzie: Bożena Krata, Wanda Kwietniewska, Małgorzata Ostrowska, Mira Roszkiewicz, Andrzej Sobolewski, Grzegorz Stróżniak. W roku 1981 zespół przekształcił się w grupę Skandal, a następnie w Lombard. Z tym zespołem Kwietniewska nagrała dwa albumy: Śmierć dyskotece! oraz z okazji jubileuszu 10-lecia jego istnienia ’81–’91 Największe przeboje. Wraz z Lombardem była na okładce "Razem" (1982-08-08).
Po odejściu z grupy Lombard we wrześniu 1982, już w listopadzie tego samego roku wokalistka założyła nowy zespół – Banda i Wanda. Była nie tylko wokalistką grupy, ale także kompozytorką. Debiutancki album, zatytułowany Banda i Wanda, został wydany w 1984 roku. Zawierał takie przeboje jak "Hi-Fi" czy "Nie będę Julią". Rok później ukazała się płyta Mamy czas, a zespół nagrał 9 piosenek do popularnego serialu Siedem życzeń.
W 1986 roku Kwietniewska rozwiązała zespół i pod koniec lat osiemdziesiątych rozpoczęła solową karierę. W 1990 roku na rynku pojawił się jej debiutancki album, Własna California. Wzięła też udział w nagraniu składanki z coverami piosenek Anny Jantar. W 1993 wydała album Same szały, jeden wolny, będący kompilacją jej solowych nagrań oraz utworów Bandy i Wandy. Wtedy też zespół wznowił działalność, jednak po dwóch latach muzycy ponownie zakończyli współpracę.
W latach 1995–1999 piosenkarka była dyrektorem artystycznym Targów Mediów i Producentów Tele-Audio-Video "Play Box" w katowickim Spodku, a w 1996 urodziła córkę Karinę. W roku 2000 zespół Banda i Wanda ponownie się reaktywował i od tego czasu regularnie nagrywa nowe utwory. Od 29 października 2007 prowadziła muzyczny program Singa Dinga emitowany w TV Puls. W lutym 2008 roku zastąpiła ją w tej roli piosenkarka Majka Jeżowska.
W październiku 2011 wspólnie z wokalistą Norbim nagrała piosenkę "Walczymy dla Was" wspierającą reprezentację Polski w siatkówce mężczyzn.
Trafiła na okładkę gdyńskiej "Gazety Senior" (27 lutego 2019). W 2019 była jedną z jurorek talent-show telewizji Polsat Śpiewajmy razem. All Together Now.