Biografia
Zbigniew Stanisław Wodecki (ur. 6 maja 1950 w Krakowie lub Łaziskach, zm. 22 maja 2017 w Warszawie) – polski piosenkarz, muzyk (multiinstrumentalista – grał na skrzypcach, trąbce i fortepianie), kompozytor, aranżer, aktor i prezenter telewizyjny, honorowy obywatel gminy Godów.
Wczesne lata
Jako miejsce jego urodzenia część źródeł, jak również sam artysta, podawała KrakówKraków jest obecnie wymieniony na stronie domowej Zbigniewa Wodeckiego; do lutego 2008 roku w biografii podawano jako miejsce urodzenia Łaziska., natomiast inne – Łaziska w gminie Godów (na Górnym Śląsku, niedaleko Wodzisławia Śląskiego), skąd pochodziła jego rodzina. Był synem Józefa Wodeckiego (1911–1980), trębacza orkiestry symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, później PR w Krakowie i Ireny z domu Bylica (1921–1974).
Związki z muzyką rozpoczął już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. W. Żeleńskiego przy ulicy Basztowej w Krakowie, w klasie skrzypiec Juliusza Webera.
Kariera
Pierwotnie, od końca lat 60., był związany z kabaretem Piwnica pod Baranami i zespołem Anawa, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. W latach 1968–1973 akompaniował Ewie Demarczyk.
W 1972 roku zadebiutował jako piosenkarz na festiwalu w Opolu. Odniósł sukcesy na wielu festiwalach (Rostock, Praga, Słoneczny Brzeg – nagroda za wykonanie piosenki bułgarskiej w 1984 roku, Sopot). Największe przeboje artysty to: "Chałupy Welcome to", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Z Tobą chcę oglądać świat" (duet ze Zdzisławą Sośnicką), "Zacznij od Bacha", "Izolda", "Opowiadaj mi tak". Popularność przyniosły mu także wykonania piosenek tytułowych z animacji Pszczółka Maja i Rudolf czerwononosy renifer.
Występował w kabarecie z Zenonem Laskowikiem.
W 2000 roku wystąpił też w reklamie MK Café. W 2016 roku zagrał samego siebie w serialu "Świat według Kiepskich"
Był jednym z jurorów w polskiej edycji programu Taniec z gwiazdami (edycje I–XII). W stacji TVN prowadził programy: Droga do Gwiazd, Twoja Droga do Gwiazd i koncert Zakochajmy się jeszcze raz.
Śmierć i pogrzeb
8 maja 2017, wskutek komplikacji po wszczepieniu pomostowania aortalno-wieńcowego, artysta przeszedł udar mózgu. Od tamtej pory przebywał w śpiączce, w tym czasie zachorował także na zapalenie płuc.
Zmarł 22 maja 2017 w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul.Szaserów w Warszawie.
30 maja 2017, w dzień pogrzebu, dla uhonorowania Zbigniewa Wodeckiego, z Wieży Mariackiej rozbrzmiały dźwięki utworu Louisa Armstronga, What a Wonderful World. Mszy świętej w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przewodniczył ks. prof. biskup Tadeusz Pieronek w koncelebrze razem z archiprezbiterem bazyliki ks. infułatem Dariuszem Rasiem, emerytowanym archiprezbiterem bazyliki, ks. infułatem Bronisławem Fidelusem, ks. prof. prałatem Robertem Tyrałą, który wygłosił homilię, oraz z innymi szesnastoma duchownymi Kościoła katolickiego. Po mszy został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera LXXV).
Życie prywatne
Był żonaty z Krystyną Wodecką od 30 czerwca 1971 aż do śmierci. Mieli troje dzieci – Joannę (ur. 1971), Katarzynę Wodecką-Stubbs (ur. 4 sierpnia 1973) i Pawła (ur. grudzień 1975).