Uwaga! Strona jest w budowie. W każdej chwili wszystko może się zawalić, twój ekran wtedy pewnie eksploduje i może urwać ci głowę. Przebywanie na budowie bez kasku jest nielegalne i nieodpowiedzialne. :)
A po angielsku Goggle mówi że: This page is under construction. Everything can collapse at any moment, then your screen will probably explode and it can blow your head off. It is illegal and irresponsible to be on the construction site without a helmet.
Foto: Zdzisław Jodko
Obecnie książkę "Archiwum Polskiego Rocka" - wydanie na XX Lecie portalu, można kupić w sklepie Muzyczna24.pl. Prawie 1000 stron w formacie A4 można tam kupić za niecałe 100 złotych.
Kolaboranci – polski zespół postpunkowy.1986-1993Został założony jesienią 1986 w Szczecinie przez wokalistę/autora tekstów Przemysława Thiele, gitarzystę Tadeusza Balandyka, basistę Marka "Bruno" Chrzanowskiego i perkusistę Krzysztofa "Noska" Woźniakowskiego, którego wkrótce zastąpił Piotr Banach (w tym czasie grający równolegle w zespołach Grass i Kumader). Muzycy zadebiutowali wiosną 1987 w jednym ze szczecińskich klubów. Latem wzięli udział w festiwalu w Jarocinie. Jesienią Marka Chrzanowskiego zastąpił Jacek Chrzanowski (jego młodszy brat). W 1988 zespół ponownie wystąpił w Jarocinie oraz na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w Warszawie. Na początku następnego roku Kolaboranci wzięli udział m.in. w Letniej Zadymie w Środku Zimy z którego dwie piosenki: "Czekoladowy krem" i "Dżinsy" trafiły na album kompilacyjny różnych wykonawców Letnia zadyma w środku zimy. W tym czasie grupa nagrała materiały, które były rozprowadzane w postaci dwóch kaset: I my kiedyś będziemy grać przeboje (1988) oraz The Heat (1990). W 1989 Kolaborantów opuścili" Banach (trafił do Dum Dum, a później do Hey) i Balandyk. Na ich miejsce przyszli: gitarzysta Krzysztof Sak oraz perkusista Lech Grochala i już nimi (a także z gościnnym udziałem Banacha) zespół nagrał debiutancki album A może to ja?. W 1991 grupa wystąpiła m.in na "Róbrege" oraz po raz pierwszy zorganizowała w Szczecinie swoją własną (urodzinową) imprezę pt. "Kolabonight" (w późniejszych latach brało w niej udział wielu artystów z całej Polski tj. Dezerter czy Alians). W tym samym roku ukazał się drugi album Kolaborantów pt. Znów po stronie większości. Rok później muzycy nagrali kolejną płytę Ciało i drewno (do składu dołączył gitarzysta Wojtek Wójcicki), który ukazał się w 1993. Na początku 1993 szeregi zespołu opuścił Jacek Chrzanowski (przeszedł do grupy Hey) – jego miejsce zajął Kamil Madera. Pod koniec tego samego roku grupa przerwała działalność.1994-1995W 1994 Thiele i Madera reaktywowali Kolaborantów uzupełniając skład gitarzystą Mariuszem Bączkiewiczem (z Quo Vadis) i perkusistą Jakubem Rutkowskim (wcześniej brał gościnny udział w nagraniach Ciało i drewno). W tym składzie nagrali kolejną płytę Kukieł i pod koniec 1995 po raz kolejny zawiesili działalność.2002W 2002 ukazał się…